• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Michelin 2024: ceremonia wręczenia gwiazdek odbędzie się w Gdańsku

Alicja Olkowska
18 czerwca 2024, godz. 13:00 
Opinie (67)
Ceremonia wręczenia czerwonych plakiet Przewodnika Michelin Polska odbędzie się 28 czerwca w Gdańsku budynku Olivia Star w Oliwie. Zaś ogłoszenie zwycięzców już 20 czerwca. Ceremonia wręczenia czerwonych plakiet Przewodnika Michelin Polska odbędzie się 28 czerwca w Gdańsku budynku Olivia Star w Oliwie. Zaś ogłoszenie zwycięzców już 20 czerwca.

Ogłoszenie tegorocznych gwiazdek i nagród Przewodnika Michelin Polska zbliża się wielkimi krokami - już w czwartek, 20 czerwca, dowiemy się, które restauracje otrzymają słynne kulinarne wyróżnienie. Co ciekawe, ceremonia rozdania odbędzie się w Gdańsku 28 czerwca w budynku Olivia Star w OliwieMapka.

Kto dostanie gwiazdkę Michelina w Trójmieście?


Jak oceniasz szanse trójmiejskich restauracji na zdobycie gwiazdki Michelina?

W kwietniu nadeszła ważna wiadomość dla wszystkich trójmiejskich miłośników i przedstawicieli lokalnej branży gastronomicznej: słynny Przewodnik Michelin Polska, który dotychczas obejmował Kraków, Warszawę oraz Poznań, uwzględni po raz pierwszy polecane restauracje z województwa pomorskiego, a zatem szczególnie duże szanse na upragnioną gwiazdkę będą mieć lokale z Gdańska, Gdyni i Sopotu. O tym, czy w gronie szczęśliwców, którzy otrzymali gwiazdkę, Bib Gourmand lub rekomendacje The Michelin Guide Poland 2024, znajdzie się jakaś trójmiejska restauracja, dowiemy się niebawem, bo już w czwartek.

To jednak nie wszystkie dobre wiadomości: okazało się, że gala rozdania czerwonych plakiet Przewodnika Michelin Polska odbędzie się w Gdańsku 28 czerwca. Gdzie dokładnie? Organizatorzy nie chcą tego zdradzić, ale według naszych informacji ceremonia odbędzie się w budynku Olivia Star w Oliwie.

Mamy to! Trójmiasto z pierwszą gwiazdką Przewodnika Michelin Mamy to! Trójmiasto z pierwszą gwiazdką Przewodnika Michelin

Ceremonia wręczenia czerwonych plakiet Przewodnika Michelin Polska odbędzie się 28 czerwca w Gdańsku budynku Olivia Star w Oliwie. Zaś ogłoszenie zwycięzców już 20 czerwca. Ceremonia wręczenia czerwonych plakiet Przewodnika Michelin Polska odbędzie się 28 czerwca w Gdańsku budynku Olivia Star w Oliwie. Zaś ogłoszenie zwycięzców już 20 czerwca.
- Już za dwa dni dowiemy się, ile gwiazdek, bibów i rekomendacji zabłyśnie nad polskim niebem. Ale już dziś do wszystkich wyróżnionych w tegorocznej selekcji przewodnika Michelin kieruję wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną zaproszenie do "stołu dobrych praktyk zrównoważonej gastronomii", który odbędzie się 28 czerwca o godz. 13 w Gdańsku. Naszym gościem będzie posiadacz czerwonej i zielonej gwiazdki Michelina w Sztokholmie Jonas Lagerström - napisał na swoim Instagramie Maciej Dobrzyniecki, prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce, wyłączny partner Przewodnika Michelin w Polsce. - Wieczorem widzimy się na ceremonii i kolacji wręczenia plakiet przewodnika Michelin Polska 2024. Zapamiętajcie tę datę: 28 czerwca w Gdańsku świętujemy w ramach całej polskiej rodziny Przewodnika Michelin.


Przewodnik Michelin Polska jak gastronomiczna wyrocznia


Przypomnijmy, że nagrody Przewodnika Michelin, a zwłaszcza jego "gwiazdki", od dekad są traktowane w świecie gastronomii niczym Oscary w branży filmowej - to najwyższe i jednocześnie najbardziej prestiżowe wyróżnienie, jakie można otrzymać, ale też szansa na międzynarodową popularność i gości z całego świata.

Co istotne, Przewodnik Michelin w trakcie poszukiwań najlepszych restauracji stara się nie skupiać jedynie na wielkich metropoliach - w celu promowania lokalnej branży turystycznej współpracuje z organizacjami turystycznymi z różnych zakątków globu, a w Polsce m.in. z Gdańską Organizacją Turystyczną. Ostatecznie jednak proces selekcji do Przewodnika Michelin pozostaje całkowicie niezależny, a o wyborze decydują wyłącznie działający anonimowo inspektorzy.

Czy jakaś trójmiejska restauracja otrzyma upragnioną gwiazdkę? Dowiemy się już wkrótce. Tymczasem zapoznajcie się z naszym typowaniem: według nas w tym gronie znajduje się lokalny zwycięzca.

Kto ma szansę na gwiazdkę Michelina? Kto ma szansę na gwiazdkę Michelina?

Przewodnik działa od 1900 r. i jest uznawany za kulinarną wyrocznię. Pierwsze wydania były publikowane w formie praktycznych porad dla kierowców w podróży. Inspektorzy do dziś stosują te same kryteria do wyboru miejsc, które były używane od powstania przewodnika, czyli: jakość składników, harmonia smaków, opanowanie techniki kulinarnej, osobowość szefa kuchni wyrażona w jego daniach, spójność widoczna zarówno w całym menu, jak i na przestrzeni czasu.

Jedną gwiazdkę Michelina otrzymują restauracje "bardzo dobre i godne uwagi w swojej kategorii". Dwie gwiazdki otrzymują restauracje, które "warto odwiedzić ze względu na jakość jedzenia i obsługi". Trzy gwiazdki Michelina to najwyższe wyróżnienie. Przyznawane jest lokalom, które wyjątkowo wyróżniają się jakością jedzenia i "są warte specjalnej podróży". Poza tym można otrzymać inne cenne wyróżnienia, m.in. za wystrój, obsługę oraz ogólną atmosferę panującą w lokalu (sztućce) oraz za bardzo dobry stosunek jakości do ceny (Bib Gourmand).

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (67)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dinner in the Sky Trójmiasto (11 opinii)

(11 opinii)
990 zł
degustacja

Najczęściej czytane