• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fazy księżyca i starożytne amfory - Terroir win naturalnych

MW
26 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Przy produkcji win biodynamicznych praca w winnicy i poszczególne etapy tworzenia wina są dostosowane do faz księżyca, ziemię użyźnia się specjalnymi homeopatycznymi miksturami, a wina fermentują w glinianych amforach. Przy produkcji win biodynamicznych praca w winnicy i poszczególne etapy tworzenia wina są dostosowane do faz księżyca, ziemię użyźnia się specjalnymi homeopatycznymi miksturami, a wina fermentują w glinianych amforach.

Od kilku lat coraz większą popularność zdobywa w winiarstwie trend tzw. win naturalnych, przy produkcji których nie wykorzystuje się chemicznych środków ochrony roślin i technologicznych metod ulepszania wina. W tej kategorii mieszczą się modne wina ekologiczne, i nieco tajemnicze w nazwie wina biodynamiczne.



Czy uważasz, że zainteresowanie winami biodynamicznymi jest uzasadnione?

W sobotnie popołudnie grupa otwartych na nowości miłośników wina spotkała się w sopockiej restauracji Bulaj na degustacji komentowanej przez Wojciecha Bońkowskiego, współautora (obok Marka Bieńczyka) przewodnika "Wina Europy", redaktora magazynu "Wino" i współzałożyciela portalu  winicjatywa.pl. Trudnego zadania dopasowania dań degustacyjnych do win podjął się szef kuchni Bulaja, Artur Moroz, jedna z ważniejszych postaci polskiego slow foodu. Każda z potraw została przygotowana z kilku prostych, doskonałej jakości składników pochodzących wyłącznie z Pomorza.

Degustowane w Bulaju wina pochodziły z prywatnych kolekcji i z oferty trójmiejskich importerów, którzy zaprezentowali się w drugiej, wieczornej części spotkania. Choć wina naturalne nie cieszą się jeszcze w Polsce wielkim zainteresowaniem, okazało się, że każdy z wystawców miał takie wino w swoim portfolio. Winem najoryginalniejszym było białe gruzińskie Telavi Satrapezo 10 Kvevri z amfory (Wino i Oliwa), zestawione z łososiem bałtyckim i rzadko spotykaną gładzicą. Ciekawymi i niedrogimi propozycjami, mogącymi z powodzeniem stanowić alternatywę dla win z supermarketów, były A Mano Promessa z Apulii (Noma), hiszpańskie Solana de Mayorazgo Ecologico (Rio del vino) i bezsiarkowe (!) SoNo Tre Monti z Emilii-Romanii (Dolio Vini). Zaprezentowano również poważniejsze, cięższe wino Les Schistes z niewielkiej langwedockiej posiadłości Borie La Vitarèle (Cyrano & Roxane), które okazało się godnym przeciwnikiem jagnięciny.

Z towarzyszącego degustacji win wykładu Wojciecha Bońkowskiego można się było dowiedzieć, że pojęcie "wina naturalne" obejmuje dwa coraz popularniejsze nurty współczesnego winiarstwa - wina ekologiczne i wina biodynamiczne. Ich cechą wspólną jest jak najmniejsza interwencja w proces tworzenia - wino naturalne to takie, któremu nic nie dodano i nic nie ujęto. W winnicach ekologicznych nie wykorzystuje się pestycydów, herbicydów, ani żadnych syntetycznych czy chemicznych środków ochrony roślin. Grona najczęściej zbiera się ręcznie, dokonując ich selekcji. Podczas procesu winifikacji nie dodaje się sztucznych drożdży, całkowicie rezygnuje się z siarczynów służących do konserwacji wina lub do minimum ogranicza się ich poziom, nie stosuje się popularnych w wielkich winnicach technologicznych metod jego ulepszania.

Biodynamika to coś więcej - praca w winnicy i poszczególne etapy tworzenia wina są dostosowane do faz księżyca, ziemię użyźnia się specjalnymi homeopatycznymi miksturami, wina fermentują w glinianych amforach. To prawdziwa winiarska podróż w przeszłość, okazja do spróbowania, jakie mogły być wina wytwarzane przed setkami lub nawet tysiącami lat.

Wina naturalne często zaskakują nietypowym smakiem i aromatem, różne roczniki od tego samego winiarza, niekiedy nawet różne butelki z tego samego rocznika mogą smakować zupełnie inaczej. To propozycja dla osób, które technicznie poprawne wina od masowych producentów zwyczajnie znudziły i szukają smaków bardziej autentycznych.

MW

Miejsca

Opinie (12) 3 zablokowane

  • ocet (1)

    to chyba najlepsza definicja tradycyjnych win ekologicznych-szczególnie wytrawnych:-) takie wina królowały własnie przed tysiącami lat. Za przekąske poleciłbym równie ekologiczne - rzymskie garum. Tylko co zrobić z obrzyganym lokalem po takiej biodynamicznej uczcie? Wykadzić siarką???:-)

    • 15 3

    • Biodynamiczne kible

      Liscie - zamiast papieru i brak dachu w kiblu - zeby rece mozna bylo wysuszyc. I nie trzeba sie martwic obrzyganym lokalem. Wszak wszystko biodynamicznie samo sie usunie.

      • 4 1

  • Po wypiciu butelki wina nie ma roznicy gdzie powstalo i czy kosztowalo (2)

    7,40 PLN, 74,00 PLN czy 740,00 PLN

    • 14 8

    • Jeżeli rzeczywiście nie czujesz różnicy między winem

      za 7,40 PLN i za 74,00 PLN to powinieneś przestać wino pić, bo nie prawdopodobnie nie wiesz czego w winie szukasz. Moim jednak zdaniem nigdy wina za 74,00 PLN nie piłeś.

      • 1 4

    • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • "(...)modne wina(...)" - nie ma to jak brak gustu w strefie "deluxe"...

    • 9 2

  • Fazy księżyca do WB

    Jak bańka pęknie teoria win biodynamicznie -ekologicznych.
    GMO moi drodzy zawdzięcza tak silną uodpornioną strukturę że nawet wirusy , bakterie ipt nie są w stanie zmienić ewolucji danej rośliny .Rozmowy na ten temat to jakaś teoria nie pokryta dowodami .
    Czy to dobry kierunek niech sobie każdy sam na to pytanie odpowie .
    Wole wina ,które mają jakość dzięki tradycyjnym sposobom produkcji a nie sikacze .

    • 5 1

  • Kiedys byl autentycznie jakis artykul w gazecie czy na forum o Polskich upodobaniach do win itd :)

    I pokazano autentycznie fajne winko o autentycznej nazwie "" MENELLO BIANCO'' ! mozecie dzis w to nie wierzyc ale naprawde pokazano ze ktos produkuje takie wino . Mysle ze to bardzo adekwatna nazwa '' menello bianco'':) ! maja ludzie fantazje do nazewnictwa :)

    • 3 0

  • Alkohole smakiem polski (1)

    Alkohole mają zalety, a wśród napojów wyskokowych (wina,piwo itd.) dodane do posiłków podnoszą smak potraw. Zawierają związki, które pod wpływem promieni słonecznych utleniają się. Dlatego produkowane są w ciemnych piwnicach i przechowywane w różnego rodzaju finezyjnych amforach i butelkach o przeróżnych kształtach, i nazwach. Smak zależy od rodzaju gleby, gatunku rośliny oraz procesu fermentacji. Natomiast kolor związany jest ściśle z zawartością fruktozy w roślinach przeznaczonych do produkcji, jak również od miejsca i szerokości geograficznej, a "leżakowanie" uatrakcyjnia walory zapachowe.

    • 0 3

    • A jak fruktoza wpływa na kolor?

      • 1 0

  • jak wypije pol butelki wina lub wiecej- to DYNAMICZNA jestem rzeczywiscie bardziej :D

    :)

    • 5 3

  • "ziemię użyźnia się specjalnymi homeopatycznymi miksturami" WTF ?

    Jednym słowem "czary - mary". Homeopatia to leczenie placebem, tzn., że w danym "lekiem" może nie być nawet jednej cząsteczki substancji, której zadaniem jest leczyć. Tak bardzo może być rozcieńczony lek... Pewnie podobnie jest z tą "miksturą" - tak się ją rozcieńczy, że nie będzie tam nic poza wodą. A woda - wcale nie musi być czysta, wystarczy aby była tania i łatwo dostępna. Aby z tego zrobić miksturę, trzeba ją już tylko wymieszać, zrobić "hokus pokus.." i będzie mikstura :) A na takiej miksturze można dobrze zarobić, bo to woda kosztująca tyle co nawóz :) Ba... może być nawet droższa, bo będzie ekologiczna :D

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Chrzest jachtu Conrad 144S

uroczystość oficjalna

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska 68 Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja