• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Elegancja męskim okiem: kompletujemy garderobę

Alan Balewski
6 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Skompletowanie klasycznej garderoby od podstaw to spore wyzwanie. Skompletowanie klasycznej garderoby od podstaw to spore wyzwanie.

Chcąc rozpocząć przygodę z klasyczną elegancją, stajemy przed trudnym wyzwaniem. Od jakich elementów zacząć kompletowanie garderoby? Co będzie niezbędne, a z czym możemy poczekać? Dziś spróbujemy postawić pierwsze kroki w budowaniu klasycznej garderoby, natomiast w następnej części omówimy stroje wieczorowe. Tydzień temu przyglądaliśmy się klasycznym butom .



Kluczem do sprawnego kompletowania eleganckiej garderoby zdaje się być przede wszystkim uniwersalność jej elementów. Jednolite, stonowane ubrania często wydają się nudne i pospolite, jednak niebywałą zaletą jest możliwość łączenia ich w różne zestawy. Jeśli kompletowanie rozpoczniemy od wzorzystych, wielobarwnych ubrań, później może się okazać, że możliwości łączenia są mocno ograniczone. Dlatego jako podstawę eleganckiej garderoby styliści często proponują, wspomnianą już w pierwszej części cyklu, granatową marynarkę sportową. Jak się przekonaliśmy, możliwości jej łączenia są ogromne i pozwalają na budowanie zestawów dobrych do pracy, jak i czasu wolnego. Warto mieć dwa modele - jeden lżejszy i bardziej przewiewny na lato, a drugi grubszy (może być flanelowy) na zimę.

- Sekretem uniwersalnej męskiej garderoby jest możliwość jej łączenia z wieloma kolorami i fasonami. Uniwersalność względem typu urody oraz okazji, na jaką się przygotowujemy. Jeżeli więc nasza garderoba ma być jak dom, to te elementy będą fundamentem - optymalną podstawą na większość okazji. Zaczynając od granatowego garnituru, który będzie idealny na oficjalne okazje (np. ślub) po zastosowanie smart casualowe ze sneakersami czy szarym golfem. Zawsze też w męskiej szafie powinien znaleźć się biały t-shirt i klasyczne jeansy. Do tego jeśli mężczyzna jest w posiadaniu białej i jasnoniebieskiej koszuli, granatowego krawata oraz brązowych brogowanych butów oraz monków, to poza bardzo formalnymi i eleganckimi okazjami, zawsze będzie mógł przygotować stylizację, która jest "na miejscu". Cała reszta dodatków kolorystycznych czy też wzorów to już rozszerzenie, które personalizuje nam wizerunek, pozwala oddać osobowość i budować niewerbalną komunikację naszego ubioru - tłumaczy Łukasz DuszaTime for Design.
  • Do zestawów koordynowanych przyda się granatowa lub niebieska marynarka sportowa.
  • Wybierając pierwszy garnitur też warto postawić na granat. Będzie się dobrze prezentował za dnia, jak i po zmroku.
  • Jeśli potrzebujemy kolejnego kompletu, dobrym wyborem będzie szary garnitur w biznesowym stylu.
  • Na cieplejszą porę roku warto mieć w szafie trench coat - idealnie sprawdzi się jako płaszcz przeciwdeszczowy.
  • Na zimę natomiast uniwersalna będzie wełniana dyplomatka. Może być jedno- lub dwurzędowa.
Równie przydatny co sportowa marynarka będzie granatowy garnitur z wełny czesankowej. Nada się na spotkania biznesowe, ale też, z odpowiednimi dodatkami, można go wykorzystać na uroczyste okazje, takie jak śluby, komunie, wyjścia do teatrów. Jest przy tym o wiele bardziej uniwersalny od garnituru czarnego, bo ciemny granat będzie się dobrze prezentował za dnia, jak i po zmroku. Jeśli nasze stanowisko wymaga od nas częstszego występowania w garniturze, to na drugi komplet można wybrać kolory szarości, które również od kilkudziesięciu lat kojarzą się ze środowiskiem biznesowym. Szczególnie te w subtelny, kredowy prążek.

Jako okrycie wierzchnie właściwie mogłyby nam wystarczyć dwa płaszcze. Jeden to ponadczasowy trench coat o militarnym rodowodzie. Lekki, przeciwdeszczowy płaszcz, który będzie nam towarzyszył w sezonie wiosenno-letnim. W odcieniach brązu, szarości czy granatu, skutecznie będzie spełniał swoją rolę w niesprzyjającej, deszczowej pogodzie. Zimą natomiast sprawdzi się dyplomatka z grubej wełny. Dłuższą, jeśli sporo przemieszczamy się pieszo, by zapewnić sobie komfort termiczny, krótszą (ale wciąż taką, by zakrywała marynarkę), jeśli jeździmy samochodem, ponieważ w pozycji siedzącej długi płaszcz bywa niewygodny.

- Elegancja w modzie męskiej to przede wszystkim dbałość o jakość i detale. Budując podstawy męskiej szafy zwróćmy uwagę na dobierane tkaniny. Warto postawić na materiały naturalne, które zdecydowanie posłużą na dłużej i będą przyjemniejsze w użytkowaniu. Jeśli na co dzień korzystamy z garnituru, zainwestujmy w ten z dużą ilością wełny - niezależnie od pory roku. Kaszmirowy sweter stworzy bazę do mniej oficjalnych zestawów, a także ułatwi tworzenie warstwowych stylizacji, np. z klubową marynarką. W męskiej szafie praktyczne zastosowanie znajdują chinosy - bawełniane spodnie ze zwężaną nogawką. Są znacznie bardziej wygodne niż jeansy, a ich uniwersalny charakter możemy zmieniać w zależności od dodatków. Aby mieć gwarancję dobrze skompletowanej szafy, pilnujmy jej spójnej kolorystyki. Warto określić, czy lepiej czujemy się w ciepłej, czy też chłodnej kolorystyce. Dobrym rozwiązaniem zawsze będzie granat, zarówno na dzień, jak i na wieczór. W temacie dodatków stawiamy głównie na skórzane buty, pamiętając o zasadzie, że im delikatniejsza podeszwa, tym bardziej elegancji wizerunek - doradza stylistka, Dorota FlorekDF Fashion Styling.
  • Białe koszule to element niezbędny w eleganckiej garderobie. Dobrze jest mieć ich większą liczbę.
  • Równie uniwersalne co białe będą błękitne koszule. Je również poleca się na początek.
  • Możemy też spróbować z jasnymi odcieniami fioletu i różu, o ile dobrze czujemy się w tych kolorach.
  • Do zestawów koordynowanych można użyć szarych spodni z flaneli.
  • Również spodnie w odcieniach beżu można sprawnie zestawić z granatową marynarką. Warto mieć w szafie przynajmniej jedną parę.
Co zaś się tyczy koszul, to najlepiej na początku sprawdza się oczywista klasyka. Białe i błękitne koszule stanowią neutralne tło dla dodatków i można skutecznie wykorzystać je do tych bardzo oficjalnych, jak i typowo nieformalnych okazji. Dla naszej wygody zadbajmy, by były z naturalnych tkanin, np. bawełny i lnu. Koszula jak każda bielizna podlega codziennej rotacji, dlatego na początek najlepiej zaopatrzyć się w co najmniej pół tuzina, a potem sukcesywnie zwiększać ich liczbę.

Spodnie do zestawów koordynowanych (z marynarką) można poszukać nie tylko na sklepowych półkach, ale i w naszej szafie. Nawet jeśli nie praktykowaliśmy dotąd eleganckiego stylu, to być może uda nam się znaleźć w niej modele do budowania stylizacji smart casualowych. Przydadzą się bawełniane chinosy, spodnie ze sztruksu, moleskinu, a nawet jeansy w klasycznym kroju. Z pewnością warto mieć też jedną, a może nawet dwie pary wełnianych spodni zaprasowanych w kant, które razem z marynarką sportową będą stanowiły ikoniczny zestaw klubowy.

  • Uniwersalny będzie krawat z jedwabnej grenadyny o wyraźnej strukturze.
  • Możemy też wybrać krawat w stylu regimental, w charakterystyczne, skośne pasy.
  • Interesującą fakturę ma również jedwabny szantung - krawat z niego wykonany dobrze będzie wyglądał w nieformalnych zestawach.
  • Formalne zestawy najlepiej będzie uzupełnić białą, lnianą poszetką bez żadnych zdobień.
  • A do innych zestawów możemy już dobrać kolorowe, wzorzyste poszetki, pamiętając tylko, by pasowały do innych elementów.
A co z dodatkami? Tutaj sprawa nie wydaje się już tak oczywista. Z jednej strony, stonowane dodatki będą bardziej uniwersalne, z drugiej, skoro już inne elementy są jednolite, to czemu by nie pozwolić sobie na nieco fantazji w postaci wielobarwnych, acz klasycznych wzorów (paisley, regimental)? Można też pójść na kompromis, czyli jednolite dodatki, za to z ciekawą fakturą, jak np. modne w ostatnich latach krawaty z grenadyny albo szantungu. Jeśli nie lubimy krawatów, to świetnym dodatkiem będzie wracająca do łask poszetka. Ta ozdobna chusteczka wkładana do kieszonki piersiowej marynarki potrafi skutecznie tchnąć nieco życia w stonowaną stylizację. Do oficjalnych okazji przyda się biała, lniana, natomiast przy wyborze innych najlepiej kierować się spójnością z innymi częściami garderoby. Pamiętajmy przy tym, aby nigdy nie łączyć krawata i poszetki z tej samej tkaniny.

Na koniec zostały nam buty. Na dobrą sprawę wystarczyłyby nam dwie pary. Czarne, gładkie wiedenki - obowiązkowy element garderoby współczesnego eleganta. Niezastąpione na uroczyste okazje, jak i oficjalne spotkania biznesowe. Drugi wybór może już zależeć od naszych upodobań - brązowe, ażurowane szkoty albo angielki z otwartą przyszwą. Poleca się raczej ciemną tonację kolorystyczną i stonowane zdobienia, tak aby zachować uniwersalny charakter. Jeśli budżet nam na to pozwoli, warto natomiast rozważyć trzecią parę, typowo na zimę - buty za kostkę np. trzewiki lub sztyblety.

  • Przyda się jedna para na oficjalne okazje - czarne, gładkie wiedenki bez zdobień.
  • Do nieformalnych zestawów idealnie nadadzą się brązowe szkoty. W zależności od upodobań mogą mieć mniej lub więcej zdobień.
  • Na zimę wybierzmy buty z wysoką cholewą - trzewiki sprawdzą się idealnie.
  • Na lato natomiast możemy zaopatrzyć się we wsuwane loafersy.
W ten sposób udało nam się zebrać podstawę do budowania klasycznej męskiej garderoby. Uniwersalny punkt wyjścia, który sprawdzi się w różnych sytuacjach i warunkach pogodowych. Złożony z ponadczasowych elementów, które będą mogły być wykorzystywane możliwie często. Warto jednak pamiętać, że na nich nie kończą się możliwości klasycznej męskiej elegancji, a w miarę dalszego uzupełniania naszych zasobów będziemy mogli pozwolić sobie na nieco więcej fantazji i eksperymentów.

Miejsca

Opinie (58) 3 zablokowane

  • Bez gołych kostek? (3)

    Żarcik.
    Miło wreszcie zobaczyć propozycję dla mężczyzn, nie chłopców.

    • 103 3

    • Elegancja męskim okiem..... (2)

      Garnitury na miarę OK .Natomiast co to za moda? - mężczyźni w za małych śmiesznych garniturkach ? Widać to w TV i na ulicy ?

      • 22 4

      • I bez skarpet. Koszmar!

        • 14 0

      • I te jakieś beznadziejnie wąskie ,jakby rurkowate spodnie do garnituru.

        • 10 0

  • tylko garnitur metalik w połysku (1)

    i skajowe buty z wywiniętym czubeczkiem

    • 43 6

    • Śmieszek

      • 2 1

  • Byzydury! Podstawa męskiej szafy w Polsce to: (3)

    - koszula: z krótkim rękawem, opinająca się na brzuchu, obowiązkowo wpjszczona w spodnie
    - marynarka: turecki sweter, na zewnątrz wyciągnięty kołnierzyk koszuli by podkreślić odswiętność
    - buty: wersja na lato - kuboty/sandały, wersja na zime - czarne trepy z ccc ze szczyptą błota

    Mając tę bazę, możemy już szaleć z dodatkami latwodostepnymi w biedronce czy lidlu.

    Chwała modzie polskiej!

    • 50 33

    • jeszcze kabura skórzana na pasku z telefonem (1)

      oraz kamizelka z milionami kieszeni rodem wzięta od pana rybaka z jeziora

      • 21 3

      • tzw. BOMBER

        • 11 1

    • jak koszula z krótkim rękawem to krawat obowiązkowo do tego

      • 8 0

  • Garniturki

    Te przyciasne garnitury to jeszcze z czasów Pierwszej Komunii

    • 46 2

  • Czyli nic nowego od lat:( (5)

    Najbardziej nie lubię facetów w krawatach.
    czy ktoś mi wyjaśni po co one są?

    • 15 40

    • krawat - to zwis męski ozdobny

      • 17 1

    • Dlaczego krawat? Bo

      Bydle musi być na czymś uwiązane

      • 8 6

    • By zaprowadzić faceta do łóżka. Chyba w wieku 60 lat dalej jesteś sama heh

      • 4 4

    • żeby się nie awanturowali

      • 8 0

    • Bo krawat to taki element garderoby, którym można się wyrazić

      Np. może być trochę szalony.
      Wszystko inne w ubraniu jest stonowane, a krawat może być bardziej ekstrawagancki.
      A Pani "Kobiata 60+" niech mi za to odpowie "Po co kobietom szpilki, apaszki, kolczyki i wiele innych elementów?"

      • 3 0

  • Jeśli już elegancka koszula, to chyba firmy "Stolarek". (3)

    • 5 3

    • Prawdziwy mężczyzna powinien zawsze ubierać się schludnie. (2)

      Mój mąż np. chociaż pracuje na budowie jako murarz, to zawsze do pracy ubiera garnitur, krawat i białe skarpetki.

      • 21 3

      • (1)

        i adidasy :)

        • 4 1

        • Nie, sandały

          • 0 0

  • trench coat - co za snoby (2)

    Ten płaszcz ma też polską nazwę - trencz lub prochowiec. To silenie się na anglicyzmy jest zwyczajnie słabe...

    • 65 4

    • wydaje mi sie, ze obecnie to nie jest silenie sie na aglicyzmy, a raczej braki w slowniku, ktorym sie posluguje piszacy

      • 13 0

    • Prochowiec jak najbardziej, ale trencz? Czym się różni od trench? Taki sam anglicyzm, tylko troszkę spolszczona pisownia.

      • 1 0

  • można się wyróżnić... (3)

    Buty- "tiger"- Comodo e sano(włoskie niestety w cudzyslowiu, ale przyciągają uwagę ekstrawagancja). Koszula polyskujaca, kolor np. miedziany lub czarny. Pasek- najlepiej z motywem byka na zapince. Spodnie- np. Jeansy, opinające na interesie ale nie rurkowate! Będąc tak ubranym możesz się wyróżnić jak chodzący testosteron wobec reszty w, przyciasnych matowych koszulach i odkrytych kostkach, hehe.

    • 11 4

    • I koszulka Armani jeans lub cippo&baxxx i botoksowana lala przy boku

      • 7 0

    • (1)

      złoty łańcuch słusznych rozmiarów obowiązkowy do takiego zestawu

      • 4 0

      • I audi a6 c5 ewentualnie passerati

        • 2 0

  • na zdjęciu są czarne oxfordy a nie wiedenki zwane lotnikami (7)

    tak na marginesie i znacznie lepiej od takich trumniaków sprawdzają się buty w kolorze ciemnej wiśni bo można je nosić do granatowych garniaków i do grafitowych i szarych a nie wygląda się jak szczur na otwarciu kanału. Do tego para brązowych butów i mamy zestawy na każdą pogodę!

    • 14 6

    • Ale tylko do godz. 18.00, po tej godzinie wyłacznie czarne buty. (2)

      A na zdjęciu faktycznie Wiedenki zwane też Oxfordami.

      • 2 3

      • Wiedenki nie są zwane Oxfordami

        To są 2 różne typy butów. Oxfordy mają zamkniętą przyszwę a wiedenki są szyte z 1 kawałka skóry. A po 18 czarne buty obowiązywały ale gdzieś tak w XIX wieku...

        • 0 0

      • Zwolennik no brown in town?

        • 0 0

    • (3)

      Oxfordy to właśnie wiedenki, proszę poczytać, w sieci jest mnóstwo stron poświęconych mężczyznom, choćby Czas Gentlemanów, pozdrawiam

      • 1 2

      • Nie do końca (2)

        wszystkie lotniki to oxfordy (jako podtyp) ale nie wszystkie oxfordy są wiedenkami (lotnikami). Oxfordy mają zamkniętą przyszwę, co oznacza, że dwie boczne części z dziurkami na sznurowadła są wszyte pod spód przyszwy natomiast lotniki (wiedenki) mają wierzch wykonany tylko z jednego kawałka skóry; nie posiadają żadnych przeszyć i ozdób w postaci dziurkowań czy perforacji co występuje w oxfordach brogues.

        • 3 0

        • Mylisz trochę pojęcia. (1)

          Wiedenki to termin wzięty (prawdopodobnie) z polskich pracowni szewskich, określający wszystkie buty z zamkniętą kwaterą (przyszwą), a więc oxford shoes (oksfordy to popularne spolszczenie). Istnieje jeszcze teoria, że być może wiedenkami określano dawniej tylko obuwie o specyficznym kształcie kopyta, ale obecnie to znaczenie już wyszło z użycia.
          Lotniki natomiast to w polskiej terminologii buty, w których cholewka jest szyta z jednego płata skóry (może być z jednym szwem lub bez niego), a więc angielskie wholecuts.
          Celem potwierdzenia odsyłam do wielopokoleniowych, polskich zakładów szewskich (np. Jan Kielman) lub co starszych szerwców, specjalizujących się w klasycznym, skórzanym obuwiu męskim (np. Tadeusz Januszkiewicz).

          • 3 2

          • Masz rację

            Mój błąd, przepraszam.

            • 3 1

  • (4)

    kogo na to stać?

    • 16 9

    • Tylko 3 paski na połyskującym materiale!

      • 8 2

    • (1)

      Da się ogarnąć fajne promocje w polskich markach typu Vistula Wólczanka Bytom, na szczęście robią coraz mniej udziwnione kolekcje. Marki obuwnicze (Wojas, Ryłko) też się sporo poprawiły w ciągu ostatnich lat choć wciąż robią dużo potworków.

      • 6 4

      • To prawda. Polskie marki, które wymienił kolega robią dobre promocje online, można kupić rzeczy dobrej jakości z dobrych materiałów w przyzwoitych cenach.

        • 0 0

    • co mają podać imiona nazwiska i zawody że pytasz ?

      • 1 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska 68 Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja