• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Elegancja męskim okiem: klasyczne obuwie

Alan Balewski
30 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Klasyczne buty uważane są za podstawę eleganckiej garderoby. Klasyczne buty uważane są za podstawę eleganckiej garderoby.

W środowisku pasjonatów klasycznej elegancji panuje przekonanie, że buty są podstawą dobrego wizerunku. Uważa się je za element, który skutecznie może uratować jak i przekreślić każdą stylizację. Tym razem przyjrzymy się bliżej temu niezwykle ważnemu przedstawicielowi męskiej elegancji. Poprzednio pisałem o sportowej klasyce.



Najbardziej z klasycznych butów podobają mi się:

Celem wstępu zacytujmy słowa legendarnego, brytyjskiego krawca, Hardy'ego Amiesa: "Nie da się być dobrze ubranym w tanich butach". Dziś raczej dyplomatycznie powiedziałoby się o kiepskich butach, chociaż trzeba Amiesowi przyznać rację, ponieważ dobrej jakości buty są zazwyczaj również kosztowne. Wielu stylistów i znawców męskiego stroju sugeruje nie oszczędzać na butach. Dlaczego?

- Buty to inwestycja i nie podlega to żadnej dyskusji. Inwestycja w wizerunek, samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie. Szczerze? Nie da się kupić dobrych butów i wydać na nie małych pieniędzy, ale należy być czujnym i pamiętać, że nie zawsze wysoka cena idzie w parze z wysoką jakością. Ważnym elementem w butach tzw. klasy premium jest rodzaj zastosowanych skór oraz konstrukcja z jakiej buty są wykonane. Większość dostępnego w sklepach obuwia jest wykonana w technologii klejonej z kiepskiej jakości surowca - najczęściej wierzchy pochodzą ze skóry mielonej lub z dwoin, a w najlepszym wypadku ze skóry korygowanej. Takie obuwie sygnowane jest często nazwami bardzo znanych marek. Musimy sobie w związku z tym odpowiedzieć na pytanie: czy chcemy płacić przede wszystkim za markę czy zależy nam na wysokiej jakości oraz komforcie użytkowania butów? Jeżeli tak to najlepiej kupować buty w wyspecjalizowanych sklepach, gdzie nie tylko można nabyć buty szyte z prawdziwych skór, ale też poradzą nam jaki wybrać kształt (tzw. kopyto) oraz rozmiar (co wcale nie jest takie proste i oczywiste) - wyjaśnia Zbigniew Famuła, właściciel sklepu Klasyczne Buty. I dodaje:

- Ważną rzeczą też jest dostęp do profesjonalnych środków do pielęgnacji skór oraz serwisu, co pozwoli cieszyć się butami przez wiele lat. Niestety w naszym kraju tzw. kultura obuwnicza nie stoi na wysokim poziomie i ciągle preferuje się zakup tanich, masowo produkowanych oszczędnościowymi metodami butów. Bardziej wymagający ewentualnie sięgają po produkty "hightech" o "cudownych" właściwościach, które często w praktyce nawet nie zbliżają się komfortem i wyglądem do szytych, skórzanych. Warto pamiętać, że klasyczne i stylowe buty to inwestycja na lata bez konieczności ich wymiany co 1-2 sezony. Patrząc na to z tej perspektywy jest to inwestycja, która dosyć szybko się zwróci.

  • Lotniki to wyjątkowo minimalistyczny model, w którym cholewka jest szyta z jednego kawałka skóry. Idealne na oficjalne wyjścia.
  • Czarne, gładkie wiedenki (oksfordy) bez zdobień poleca się szczególnie na uroczyste okazje.
  • Brązowe, ażurowane szkoty (brogsy) to natomiast dobry wybór do sportowych stylizacji. Pasują nawet do jeansów.
  • Monki z charakterystycznymi klamerkami upodobali sobie szczególnie włoscy eleganci.
  • Na lato przydadzą się wsuwane penny loafers, zwane potocznie "pensiakami".
Jakie klasyczne modele powinny się znaleźć w męskiej garderobie?

Pytanie to z pewnością niełatwe, bo dużo zależy od naszego stylu życia. Większość z nas jednak z pewnością od czasu do czasu wybiera się na uroczyste, oficjalne okazje - ślub, wyjście do teatru, elegancki bal. Na takie okazje przydadzą się czarne, minimalistyczne półbuty np. wiedenki (ang. oxfords) lub lotniki (ang. wholecuts) ze skóry licowej bez zdobień. Dlaczego czarne? Zapewne wzięło się to od wiekowej brytyjskiej reguły "no brown after six", której dość restrykcyjnie przestrzegali dawni dżentelmeni, a która poskutkowała tym, że do dziś czarne buty uważa się za najwyżej postawione w hierarchii formalności i jedyne właściwe na podniosłe okazje.

Na mniej oficjalne okazje już nie jesteśmy ograniczeni sztywnymi regułami. Powszechnie uwielbiane są skórzane półbuty w różnych odcieniach brązu. Od czekoladowych, przez burgundowe, po koniakowe. Ze skóry licowej jak i zamszu, gładkie lub z charakterystycznym, pięknym ażurowaniem na krawędziach i ozdobnym medalionem na nosku (tzw. szkoty lub brogsy). Monki z charakterystycznymi klamerkami, wysokie trzewiki czy też wsuwane loafersy z ozdobnymi frędzlami. W zależności od upodobań, pogody i stylu życia, wybór jest duży, chociaż wszystkie te modele cechuje uniwersalny, ponadczasowy charakter, w przeciwieństwie do modowych interpretacji eleganckich butów, które często posiadają mało zgrabne kształty, nadmierną ilość przeszyć i dość kontrowersyjne kontrasty.

  • Chcąc nadać swoim butom ekstrawagancji, można zlecić ich malowanie w specjalnych zakładach.
  • Jeśli nie mamy nic przeciwko egzotycznym skórom, płaszczka będzie interesującym wyborem.
  • W tej parze natomiast połączono skórę licową i zamszową. Pomimo takiego urozmaicenia, wciąż wyglądają dość oficjalnie.
  • Te trzewiki są już bardziej w stylu wiejskim. Łączą skórę licową z tweedową tkaniną.
  • A tutaj widzimy charakterystyczną patynę, czyli przyciemnienia na fragmencie cholewki. Może powstać naturalnie (z wiekiem) albo w skutek fabrycznego patynowania.

Jaka forma obuwniczej fantazji jest dobrze widziana w klasycznym stylu?

Oprócz wspomnianego już ażurowania, można pozwolić sobie na nienachalną, acz efektowną patynę (przyciemnione fragmenty buta) jak i mniej banalne kolory. Oba te elementy można znaleźć w ofercie producentów, jak i zlecić do wykonania specjalnym zakładom specjalizującym się w malowaniu i patynowaniu obuwia. Jeśli to dla nas za mało, można poeksperymentować z rodzajem skóry, której faktura przybiera przeróżne oblicza. Możemy tu wymienić skóry egzotyczne, które często osiągają zawrotne ceny. Innym wyjściem jest skóra cielęca, którą poddano procesowi wytłaczania różnych faktur np. scotch grain, czyli skóra groszkowa. Można też wybrać buty z elementami wykonanymi z różnej skóry.

A skoro jesteśmy już przy skórze, to warto pochylić się nad jej jakością.

- Najlepsze garbarnie, które dostarczają surowiec do produkcji butów klasy premium - np. francuskie garbarnie D'Annonay i Du Puy - posiadają wewnętrzne standardy, które kategoryzują produkowane skóry pod względem jakościowym. Na jakość skóry wpływa przede wszystkim wiek sztuki bydła z jakiej jest pozyskiwany dany płat. Im starsza sztuka, tym mniejsza wartość dla producenta butów, który również swoje produkty kategoryzuje na podstawie surowca dostarczonego przez garbarnie. Powyższe ma również zastosowanie do oceny ewentualnych skaz skóry. Skazy takie jak blizny po przecięciach, ukąszeniach owadów, narośla skórne, duże zmiany pigmentacyjne dyskwalifikują dany płat skórny z dalszej obróbki. Natomiast mogą zdarzyć się niedoskonałości skóry, które zostają pozytywnie zakwalifikowane zarówno przez garbarnie jak i producenta obuwia. Są to jednak zmiany, które w żaden sposób nie wpływają na strukturę skóry i jej właściwości w szczególności w zakresie wytrzymałości. Skóra jest produktem pochodzenia naturalnego i jako wytwór natury nie jest idealny. Jeśli dany płat skórny nie posiada najmniejszych niedoskonałości wówczas jest produktem bardzo drogim, który nie jest dostępny w średniej półce cenowej. Taki idealny produkt zarezerwowany jest dla producentów określanych mianem premium. Z drugiej strony brak najmniejszych skaz może być również podstawą do stwierdzenia, że dany płat był korygowany mechanicznie lub też wykonany jest ze skóry mielonej - opisuje Zbigniew Famuła.
  • Najlepszej jakości buty wciąż są wykonywane ręcznie, tradycyjnymi metodami.
  • Choć na pozór zwyczajna, wyjątkowo ceniona jest skóra z końskiego zadu - shell cordovan. Powyżej trzewiki z niej wykonane.
  • Innym wyznacznikiem jakości jest skórzana podeszwa. Powyżej wykorzystano zelówki sławnego Rendenbacha.
  • Precyzyjne, ręczne szycie i pierwszej klasy skórę gwarantują tylko najlepsi producenci. Tutaj wykorzystano cielęcy scotch grain.
Nie sama skóra dyktuje jednak jakość, lecz również sposób wykonania i zastosowane technologie. Do najbardziej cenionych, tradycyjnych metod konstruowania obuwia zalicza się goodyear weltingblake stitching. W obu przypadkach cholewka i podeszwa są ze sobą zszywane, a nie tylko klejone, jak to ma miejsce w budżetowym obuwiu. Dodatkowo w metodzie goodyear używa się do łączenia cholewki z podeszwą skórzanego pasa (stąd też polska nazwa tej metody - szycie pasowe), który zapewnia łatwą wymianę zużytej podeszwy i lepsze dopasowanie buta do stopy właściciela. Obie metody wymagają dużych nakładów ręcznej pracy i czasu. Biorąc pod uwagę to i wysoką jakość skóry, łatwiej będzie nam teraz zrozumieć cytowane na początku słowa Hardy'ego Amiesa.

Gwarantami tej wysokiej jakości są legendarni producenci klasycznych butów, tacy jak np. John Lobb i Crockett & Jones. Od lat wykonują swoje wyroby tymi samymi metodami w manufakturach zlokalizowanych w Europie. Jeszcze większą renomą cieszą się małe pracownie szewskie - japoński Yohei Fukuda czy brytyjski Gaziano & Girling, ale też wielu innych.

Na tym polu i Polacy mogą się pochwalić, bowiem w Warszawie znajduje się jeden z najbardziej znanych zakładów szewskich na świecie - Jan Kielman. Buty z takich manufaktur i pracowni mogą poszczycić się nie tylko wspaniałej jakości skórą i ręcznym, tradycyjnym wykonaniem, ale i doskonałym serwisem, do którego klient będzie mógł oddać po latach swoje buty do renowacji. Tamtejsi specjaliści zaś tkną w jego ulubioną, wiekową parę nowe życie, dzięki czemu będzie mógł się cieszyć nimi przez następne lata. Ich możliwości prezentujemy w galerii poniżej.

  • Renomowane marki mają też świetny serwis, który umożliwi przywrócenie starej parze dawnego blasku. Tu buty przed naprawą.
  • A tutaj ta sama para po renowacji.
  • Tutaj natomiast widzimy, że w trakcie renowacji można wymienić także całą podeszwę na nową.
  • Pamiętajmy jednak, że niezależnie jakby dobre nie były, każde buty potrzebują regularnej pielęgnacji odpowiednimi kosmetykami.
Ponadczasowa stylistyka, wieloletnia wytrzymałość i szlachetna jakość to cechy, które łączą dobrej jakości klasyczne buty. Mogą być uroczyście klasyczne, jak i subtelnie ekstrawaganckie. Zestarzeją się pięknie razem ze swoim właścicielem, a on będzie miał pewność, że nigdy nie wyszły z mody. Warto w nie inwestować, ponieważ często to przez ich pryzmat będzie oceniana nasza elegancja i wyczucie stylu.

Miejsca

Opinie (38) 5 zablokowanych

  • Buty (5)

    Najlepsze buty sa od lasockiego.

    • 7 69

    • wiecej takich wiadomosci

      wroci elegancja na ulice, a zniknie ruski styl

      • 16 2

    • Na pewno nie damskie

      Skóra najgorszej jakości. I rozmiarów też nie bardzo.

      • 8 0

    • zapraszam po dobre buty

      Najlepsze są na Kartonach. Salon obuwniczy zdrowy pantofelek. Sklep prowadzi technik ortopeda. Doradza a nie wciska kit że są najlepsze

      • 1 2

    • Ostatnio zepsuły mi się dwie pary (1)

      W półbutach odkleiła mi się podeszwa na pięcie, w trzewikach popękały podeszwy w obydwu butach (w poprzek).

      • 1 0

      • no i?

        • 1 1

  • Mój rekord butów na L w 3C (3)

    4 miesiące, męskie z wyższą cholewką. Reklamacja odrzucona, wzór takiej samej odpowiedzi znalazłem w Google grafice.

    • 17 2

    • (1)

      ... na H, to będzie... Ohajo!

      • 2 1

      • To będzie w Południowej, tam jest takich krajów dużo...

        • 1 0

    • U mnie dopisali nieprawidlowe użycie srodka czyszczącego:)

      • 3 1

  • Bo najlepiej jest potykać się o czubek własengo buta (1)

    w imię "elegancji" oczywiście...

    • 13 10

    • no właśnie

      Skończyły mi się buty "do garnituru" i chciałem kupić podobne do tych jakie, miałem wcześniej. W sklepach same z długim czubkiem, w których przy 45 wyglądam jak klaun...

      • 6 2

  • ja użytkowałem Comodo e sano(czy jakoś tak) (1)

    To dopiero ekstrawagancja;)

    • 2 2

    • jestem za tym żeby firmy sprzedające po zagranicznych cenach w polsce...

      Same zatrudniały pracowników na takich warunkach żeby ich było stać na takie produkty swojej jak i innych firm gdzie dział sales to fantaści.

      • 3 0

  • Mokasyny z szyszką i branie jak w rybnym przy samoobsłudze. (1)

    • 18 2

    • Mokasyny z szyszka sa klasykami, ale nie te z CCC ktore nosisz

      • 0 0

  • szewc (2)

    Czy ktoś może polecić szewca, któremu buty takie jak w artykule, można dać do "serwisu"?

    • 5 0

    • Na Trakcie św Wojciecha był dobry szewc (nie wiem czy jeszcze jest). W okolicach apteki i zegarmistrza (ten chyba już jest zamknięty).

      • 1 0

    • W Gdyni na Placu Kaszubskim - szewc z tradycjami

      Oddaję tam buty od lat i zawsze są zreperowane perfekcyjnie. Fleki lepiej podkleja niż ten szewc do którego oddają buty Państwo ze sklepu KlasyczneButy.pl. Chociaż, do samych butów się przyczepić nie mogę. Są naprawdę wysokiej jakości i noszę je już czwarty rok - oczywiście wymagają trochę pracy aby wyglądały jak nowe. Podstawa to prawidła używane codziennie i nigdy ta sama para butów 2 dni pod rząd...

      • 2 0

  • Te lotnicze super będą pasować do moich nagich kostek

    i czinosów 7/8 xD

    • 13 3

  • Para butów za przeciętną polską pensję :)

    • 8 3

  • (3)

    3 elementy na które zwracają uwagę kobiety u mężczyzn.buty ,ręce,zegarek.

    • 14 2

    • Taaaa
      Z pewnością
      Rzesza utrzymanek patrzy raczej na cos innego

      • 14 0

    • Portfel...

      • 5 0

    • Ja patrze na zeby

      Jak widze balagan w japie to Wiem juz wszystko

      • 4 1

  • (2)

    A po dwóch godzinach tylko marzysz aby je ściągnąć :D

    • 10 9

    • Moja mama miala niektóre buty robione na miarę. Zawsze były eleganckie, na wysokim obacsie i różnych kolorów. Odpowiednio wyprofilowane nigdy nie powodowały bólu stóp czy teraz po 40 latach kręgosłupa. Buty robione na miarę są wygodne bez względu na fason.

      • 8 0

    • W takich butach po całym dniu noga nie jest tak zmęczona jak po sieciówkach po godzinie

      Kwestia korka używanego wewnątrz podeszwy, a nie buty bez żadnej izolacji i amortyzacji...

      • 2 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja na 6 rąk

385 zł
degustacja

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja