Agnieszka Pomaska: Dla dzieci chcę być wzorem

Najnowszy artukuł na ten temat Tonia Ugwu: piękna Nigeryjka z Trójmiasta
Agnieszkę Pomaską do polityki wciągnął mąż. Dziś czynnie uczestniczy w wychowaniu ich dwóch córek, gdyż posłanka znana jest z bycia niezwykle aktywną mamą.
Agnieszkę Pomaską do polityki wciągnął mąż. Dziś czynnie uczestniczy w wychowaniu ich dwóch córek, gdyż posłanka znana jest z bycia niezwykle aktywną mamą. fot. Joanna Kurkowska/Trojmiasto.pl

Urodziła się w Gdyni, ale otwarcie mówi o swojej miłości do Gdańska. Mimo dobrze zapowiadającej się kariery sportowej i zdobyciu mistrzostwa Polski w windsurfingu, wybrała politykę i ukończyła politologię na Uniwersytecie Gdańskim. Dziś posłanka na sejm, a prywatnie przykładna żona i niezwykle aktywna matka. To ostatnie budzi sporo kontrowersji. Praktycznie nie mówi o życiu prywatnym, bo przez działalność polityczną czuje się wciąż oceniana. W "Kobiecej Gardzie" tłumaczy, że od zawsze była porządna, bo wychował ją sport. Rozmawiam z Agnieszką Pomaską.Wchodząc do świata polityki, spotkała się pani z opiniami typu: Popatrz, kolejna baba w spodniach?

Na co dzień częściej współpracuję z mężczyznami. Nie spodziewam się, żeby oczekiwali ode mnie kobiecości, a konkretnej pracy. Oczywiście, panuje pewien stereotyp kobiet w polityce i różne łatki są nam przypinane. Z drugiej strony, w związku z tym, że nas w polityce jest wciąż mało, a proces feminizacji jest powolny, działania kobiet zwracają na siebie większą uwagę.

To znaczy, że z braku konkurencji, kobiety wstępujące do polityki nie mają wystarczających kompetencji?

Kompetencji im nie brakuje, ale często brakuje doświadczenia w działalności publicznej. Dlatego powinno zachęcać się panie do aktywności, by wchodząc w życie polityczne to doświadczenie miały i potrafiły je wykorzystać.

Czy mężczyźni w sejmie stosują jakieś triki wobec posłanek na polu politycznej walki, bijąc w ich kobiecość?

Nie widzę jakichś szczególnych różnic w zachowaniu kobiet i mężczyzn w sejmie. Osobiście raczej częściej napotykam na problem z tym, że jestem młoda, a nie, że jestem kobietą.

Działając w granicach jednego ugrupowania nie doskwiera pani na co dzień brak wolności, bo nie wszystko można lub wypada?

Kiedy się robi coś publicznie, należy pamiętać o tym, że ludzie nas obserwują i mogą w różny sposób interpretować nasze zachowania. Stąd warto mieć oczy i uszy dookoła głowy. Najważniejsze, by w życiu prywatnym zachowywać się przyzwoicie i mieć czyste sumienie. Łatwiej jest, kiedy wizerunek pokazywany publicznie nie odbiega od tego poza kamerami.

Zawsze była pani taka porządna?

A ma Pani wrażenie, że jestem? (uśmiech) Lubię używać mocnego języka, ale w ryzach trzymają mnie nie zobowiązanie polityczne, ale moje dzieci. Dla moich córek chciałabym być wzorem. A jeśli chodzi o bycie porządnym przed laty, raczej łagodnie przechodziłam okres dojrzewania. Rodzice nie mieli ze mną dużych problemów wychowawczych. Zresztą, wychował mnie sport, co zdecydowanie pomogło (uśmiech).

Kręcą panią pieniądze i władza?

Zacznijmy od tego, że jeśli kogoś kręcą pieniądze, nie powinien iść do polityki. Polityka nie jest miejscem, gdzie się zarabia wielkie pieniądze. Parlamentarzyści oczywiście nie są osobami ubogimi, ale jeśli kogoś kręcą pieniądze, powinien iść do biznesu. Czy kręci mnie władza? Polityka jest narzędziem do jej zdobycia, a polityk osobą, która może dzięki niej zmieniać rzeczywistość, więc naturalnym jest, że chcę w niej współuczestniczyć.

Nie ma pani czasem dość adrenaliny i stresu towarzyszących polityce? Kobiety są emocjonalne.

Mężczyźni również są emocjonalni. Polityka w tym względzie jest podobna do sportu. Gdy przychodzi kryzys, jeszcze przed metą, sportowiec myśli: Ostatni raz w życiu. Nigdy więcej! Ale jak dobiegnie, czy ukończy wyścig, okazuje się, że po czasie robi to znowu. Z polityką jest podobnie. Mam czasem dosyć, ale potem przychodzi moment refleksji i idzie się dalej.

Co, gdy bieg kończy się porażką?

Na szczęście należę do osób, które porażki mobilizują. Mam też szczęście, że w domu jest mąż, który doskonale rozumie moją pracę i wspiera, kiedy trzeba.

Radny i posłanka to nie mezalians?

Poznaliśmy się dzięki polityce. Mój mąż był w nią szybciej zaangażowany, ja natomiast szybciej zostałam radną. W pewnym czasie pełniliśmy tę funkcję oboje, a teraz złożyło się tak, że działamy na różnych szczeblach. Dla nas osobiście nie stanowi to problemu. Jesteśmy parą, która raczej się uzupełnia, niż ze sobą walczy.

Jest jakiś obszar życia, który należy tylko i wyłącznie do kobiety?

Nie, nigdy nie miałam takiego podejścia. Płeć nie determinuje jakoś szczególnie mojego działania. Wiadomo, różnimy się z mężem, ale nasz styl to dzielenie się wszystkimi obowiązkami mniej więcej po równo.

Jest pani wyjątkowo aktywna w mediach. Prowadzi pani bloga, działa w mediach społecznościowych. To wystawia polityka na wiele, także nieprzyjemnych, komentarzy. Czy rodzina przejmuje się, gdy obrzucają panią błotem?

Myślę, że na początku trochę się tym przejmowali, ale dziś już wiedzą na czym to polega. Jeśli z nami nikt nie polemizuje, znaczy, że niewiele mamy do powiedzenia. Styl, w jakim robią to niektórzy, świadczy o nich samych. Sama nie unikam konfrontacji, kiedy ktoś polemizuje w kulturalny sposób, chętnie podyskutuję, nawet z osobami, których poglądy są na drugim biegunie.

Jest pani zodiakalnym lwem?

Koziorożcem, ale zupełnie nie wiem, co to oznacza. Nawet nie wiem jakimi znakami zodiaku są moje dzieci.

Racjonalność ponad wszystko.

Tak, lubię konkrety.

Więc przejdźmy do nich. Wyobraża sobie pani wychowywanie dziecka przez dwóch mężczyzn?

Nie, dzisiaj w Polsce sobie tego nie wyobrażam. To nie jest zresztą tematem dyskusji, ponieważ żadne działania prawne nie zmierzają w tym kierunku. Takie regulacje nie byłyby dziś dobre ze względu na niską akceptację społeczną i życie dzieci wychowywanych przez parę homoseksualną byłoby bardzo trudne. Chociaż osobiście uważam, że dziecko wychowywane przez parę osób tej samej płci mogłoby być otoczone równie dobrą opieką i obdarzone miłością. Nie przeszkadzałoby mi też, gdyby moi sąsiedzi żyjący w homoseksualnym związku wychowywali dziecko.

Swoje dzieci wychowuje pani w otwartości na homoseksualizm?

Moje starsza córka skończyła dopiero dwa lata, wiec jest jeszcze za mała, by tłumaczyć jej takie rzeczy. Chociaż gdy byliśmy ostatnio z całą rodziną w Barcelonie, zupełnie przypadkiem wynajęliśmy mieszkanie w dzielnicy, która znana jest z tego, że mieszkają tu osoby homoseksualne. Chodziliśmy do szkoły językowej i nauczyciele pytali nas, gdzie mieszkamy. Kiedy odpowiadaliśmy: Mieszkamy w Eixample, ludzie odpowiadali: Super, to jest najporządniejsza dzielnica w Barcelonie. I tak też to odbieraliśmy. Dla nas, małżeństwa z dwójką dzieci, mieszkanie w takim sąsiedztwie nie stanowiło żadnego problemu.

Łatwiej być tolerancyjnym, gdy temat homoseksualizmu dotyczy sąsiada. Zastanawiam się, czy problem tolerancji rozpoczyna się wtedy, kiedy córka przyprowadza do domu swoją dziewczynę.

Myślę, że dla każdego rodzica taka wiadomość jest szokująca i trudna. Brak akceptacji nie zmieni jednak czyichś upodobań seksualnych. Dramatem jest sytuacja, w której homoseksualiści ukrywają się, udają i prowadzą podwójne życie. Dzieje się tak często za sprawą wychowania w konserwatywnych rodzinach czy otoczeniu, gdzie nie ma przyzwolenia na tego rodzaju historie. Jeśli chodzi o mnie, oczywiście chciałabym, aby moje dzieci założyły rodzinę i mogłabym zostać babcią. To jest pewnie oczywiste i pożądane przez każdego rodzica.

Zmieńmy na koniec temat. Na swojej stronie pisze pani o miłości do Gdańska, ale urodziła się w Gdyni...

Urodziłam się w Gdyni, bo rodzice mieszkali w Sopocie, a jak pani wie, w Sopocie można się tylko urodzić w domu, a nie w szpitalu. W przypadku moich rodziców, był to nawet nie dom, a akademik. Nota bene, mieszkałam w tym akademiku jako niemowlak przez kilka miesięcy i byłam trochę takim dzieckiem studenckim. Był okres, kiedy pałałam miłością do Gdyni. Ścigałam się wtedy w Yacht Clubie Polski i jeździłam prawie codziennie na treningi. Nigdy jednak w Gdyni nie mieszkałam i jestem lokalną, chociaż może bardziej trójmiejską patriotką. Czasem tylko marzę o tym, żeby na emeryturę udać się w cieplejsze rejony... Ale póki co, najprzyjemniejszym momentem podróży jest zawsze powrót do Gdańska.

Kobieca Garda to cykl spotkań ze znanymi kobietami, przede wszystkim mieszkankami Trójmiasta, ale również jego czasowymi rezydentkami i sympatykami. Ponieważ siła kobiet tkwi raczej w ich mądrości, intuicji i umiejętności bezagresywnego forsowania swojego zdania niż ciele, tytułowa "garda" to właśnie kobiecy, tylko pozornie bierny sposób na męski świat.


Zobacz rozmowę z Agnieszką Pomaską, Marzenną Krefft i Iwoną Zając w studio trojmiasto.tv.

Opinie (165) ponad 20 zablokowanych

 • przykład dla dzieci?? Pani która kilka dni po porodzie jedzie do warszawy , realizować sowje polityczne ambicje to przykład ? (9)

  Matka która ciąga swoje dzieci do sejmu zamiast spędzać z nimi czas to dobra matka?

  • 148 41

  • Każdy rodzić jest przykładem dla dzieci, albo dobrym, albo złym i to niezależnie od tego czy tego chce czy nie.

   • 24 3

  • a gdzie jest ojciec?

   • 22 2

  • matka, która się realizuje,a nie odbija swoich frustracji na dzieciach to dobra matka.

   lepiej żeby była poczochrana, siedziała w domu w dresie i tyła w oczach....to dla wielu synonimy"dobrej matki"

   • 27 19

  • czy to samo powiedziałbyś o mężczyźnie? (1)

   Polecam poczytać o pani Licii Ronzulli

   • 7 2

   • nie powiedziałabym

    może Cię to zdziwi ale mężczyźni nie rodzą dzieci więc nie nie powiedziałabym tego samego o mężczyźnie on może po 2 dniach wrócić do pracy i nic się nie stanie

    • 8 4

  • ok (1)

   na pewno jest pani dobrą matką, wzorem dla dzieci - ale politykiem - kiepskim. Po prostu brak pani doświadczenia.

   • 18 2

   • tu idzie tylko o kasę za nic

    • 15 0

  • Może niech się Pani stanie wzorem dla dzieci które głodują w szkołach???
   Przez was PO jest ich zastraszająco dużo i wciąż przybywa. A Pani jak widzę bawi się za podatki ich rodziców udając że jest niezastąpiona i robi coś bardzo ważnego.
   Jesteście najgorszą partią w dziejach tego kraju, banda oszustów, malwersantów, chamów, pyszałków i arogantów.
   Wasz czas się skończy !

   • 16 2

  • Dodajmy, że to głosowanie dotyczyło podwyższenia wieku emerytalnego....

   • 6 0

 • SUPER ! Napewno zalatwi zeby Gdansk nie placil za smieci od metra !!!!!! (2)

  Tak ! Napewno wam pomoze oj drogi Boze :) Nareszcie jakas poslanka ktora zadba o ludzi z Gdanska !!!!!!! Brawo ! Trojmiejska patriotka ! Czyli w czwartek bedzie na tej Gdanskiej sesji i nie dopusci zeby podwyzki za metry byly. Zawsze z ludzmi !

  • 65 9

  • niech zacznie od przekonywania swojego męża

   ale skądże, przecież oboje są z PO...

   • 5 0

  • ciekawe, że w Gdyni PO opowiedziało się przeciwko metodzie od powierzchni

   (a wprowadzanej w łagodniejszej przedziałowej wersji).
   Radni PO powoływali się tam na ochronę osób samotnych, którym opłata wzrośnie i 500-700%. Na sprawiedliwość społeczną i chęć proporcjonalnego obciążenia wszystkich grup mieszkańców.
   30km odległości, a jakie różne poglądy...

   • 3 0

 • Podziwiam p.Agnieszkę za jej aktywność w sejmiei na niwie trójmiejskiej (2)

  • 14 137

  • nie kpij z ideologii i tylko ideologii

   • 1 1

  • Też podziwiam ??? jak można mieć mieszkańcow któży zwrócili się do niej po pomoc w "poważaniu

   • 8 0

 • Głosowałem na Panią Pomaską i niestety żałuję... (17)

  W wyborach, w których zabrakło Pani kilkuset głosów do wejścia do sejmu oddałem na Panią głos (udało się nieco później w skutek przejścia kilku posłów do Europarlamentu) i muszę przyznać, że bardzo tego żałuję. Pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak był syf zostawiony z plakatami wyborczymi itp. pomimo deklaracji, że niezależnie od wyniku Pani po sobie posprząta (nie mówię tu o mało ruchliwych miejscach tylko chociażby o przystanku tramwajowym przy Operze Bałtyckiej) nie udało się spełnić Pani nawet tak błahej obietnicy. Skoro taka prosta czynność przewyższa Pani możliwości to co mam myśleć o reszcie wyborczych obietnic? Przy okazji ostatniego głosowania o związkach partnerskich "błysnęła" Pani wypowiedzią o żenadzie i wstydzie za kolegów, którzy mieli inny pogląd na te sprawy od Pani pokazując jak wspaniały jest pokazywany przez Panią przejaw tolerancji - tolerancji wyłącznie dla poglądów ludzi myślących tak jak Pani i pogardzie dla "ciemnogrodu".

  Dziękuję za otworzenie oczu, mam nadzieję że drugi raz nie zmarnuję mojego głosu

  Pozdrawiam

  • 177 21

  • Jeden mandat (1)

   W okręgach jednomandatowych Pani musiałaby spełniać obietnice, ale przy rozdaniu z klucza moze sobie to olać :-) proste???

   Jak się jest przy korycie, to nie mozna pluć do kaszy, bo się wyleci - stąd taka "ładna" postawa względem tzw.tolerancji. Donald da kopa w d..e i po robocie.

   • 37 2

   • Drogi wyborco

    wy tu nie siejcie defektyzmu i nie POczerniajcie
    POsłów z partii miłości
    ta miłość sie wylewa co widać i czuć
    no! żeby mi to było przedostatni raz!

    • 12 1

  • Nie na PO-maskę głosowałeś ale na PO

   Kto to wtedy była PO-maska? Zero dorobku, koń Incitatus wstawiony do Sejmu przez wodza

   • 26 2

  • 100 % racji (4)

   Jeżeli chodzi o to, że gdy na nią głosowałem była bez dorobku to akurat zasługa kolegi, który był w jej sztabie - zrobił jej dobrą reklamę, tak że zainteresowałem się jej osobą. Co wyszło później napisałem w tekście powyżej. Także jestem zwolennikiem JOWów i mam nadzieję, że będzie można rozliczać każdego polityka z jego obietnic.

   Pozdrawiam

   • 24 0

   • JOW (3)

    Tez jestem zwolenniczką JOW.

    • 6 17

    • Jeśli to prawda, to należało protestować kiedy Donald Tusk wywalił kilkaset tysięcy podpisów...

     Zebranych w sprawie JOW. Szybko o tym zapomnieliście. Teraz każdy popiera JOW, ale jak się do koryta dobierze, to szybko zmienia zdanie. Jeśli Pani popiera JOW to zapraszam na zmieleni.pl. Nazwa bynajmniej nie przypadkowa. Może Pani na swojej stronie umieścić link do zmieleni.pl. Zawsze to coś pomoże. Ładnie gadać, to każdy umie. Trzeba przejść do czynów.

     • 30 0

    • W PO jak wiadomo wszyscy są zwolennikami JOW. (1)

     Była nawet taka akcja zbierania podpisów, zebrało się ich kilkaset tysięcy i gdzie one są?

     • 22 0

     • Zmielolne w niszczarce,a taki show był podczas ich składania przez PO.

      • 12 0

  • Szanowny Wyborco! (7)

   Oczywiście ma Pan prawo do krytyki, ale w tej sprawie chyba sie Pan pomylił. Każdy kandydat ma obowiązek usunąć materiały wyborcze w ciagu miesiąca. Ja zrobiłam to w ciagu tygodnia. Nienawidzi wiec rozumiem te uwagę. Pozdrawiam serdecznie.

   • 7 30

   • (5)

    Nie ukrywam jestem zdziwiony, że Pani odpisała. Jeżeli chodzi o sprzątanie plakatów to wiem co widziałem. O ile rozumiem sytuację gdzie można przegapić nieliczne materiały w mało uczęszczanych rejonach to przy operze wyglądało to dokładnie jak przed wyborami.

    "Nienawidzi wiec rozumiem te uwagę" - nie rozumiem o co tutaj chodziło, pewnie część tekstu ucięło.

    I mam jeszcze jedno pytanie - jak słowa Żenada. Wstyd mi za moje koleżanki i moich kolegów z Sejmu mają się do następującego stwierdzenia?

    "Styl, w jakim robią to niektórzy, świadczy o nich samych. Sama nie unikam konfrontacji, kiedy ktoś polemizuje w kulturalny sposób, chętnie podyskutuję, nawet z osobami, których poglądy są na drugim biegunie"

    Pozdrawiam

    • 20 5

    • (4)

     "Nie rozumiem tej uwagi" miało być:) Nie przekonam pewnie, ale sprawy nieuporzadkowanych plakatów zgłaszane są na policję lub straż miejska. W mojej sprawie nie było ani takiej interwencji ani nawet uwag o niesprzatnietych plakatach kierowanych bezposrednio do mnie (poza pojedynczym przypadkiem na Chełmie). W tej sprawie będę walczyła o moje dobre imię bo przykładam dużą wagę to kwestii zaśmiecania miasta reklamam. Na przyszłość śmiało proszę zwrócić mi uwagę od razu, po 5 latach trudno prowadzić dyskusje w tej sprawie.
     W drugiej sprawie: żenada to moze nie język oficjalny ale w tez w żaden sposób nie jest wulgarny. Miłego dnia.

     • 6 27

     • (2)

      Miała Pani rację - nie przekonała mnie Pani :) O ile sprawy posprzątania po kampanii to już faktycznie historia (chociaż w tamtym okresie bardzo zwróciłem na to uwagę) to kwestia Pani wpisu dalej mnie gryzie. W przypadku różnic światopoglądowych (wspomniany "drugi biegun") nie wdała się Pani po głosowaniu w dyskusję, ta wypowiedź ma więcej wspólnego z osądem niż chociażby zaproszeniem do rozmowy (chociaż moim zdaniem dyskusja przy takich różnicach pewnie i tak nic nowego by nie wniosła).

      Pozdrawiam

      • 12 2

      • (1)

       Polecam dalsza lekturę profili spolecnosciowyvh i zapraszam na moja stronę internetowa. Wielokrotnie w tej sprawie dyskutowalam.

       • 2 22

       • nie masz gadać, tylko działać... ale do tego potrzebne są kompetencje.

        • 20 4

     • Dziękuję za umożliwienie mi pracy aż do śmierci.

      • 26 2

   • heh

    Najlepsze byly plakaty z bezplatnymi poradami prawnymi taki kruczek, wiadomo o Co chodzilo.....

    • 8 0

  • Poseł od podnoszenia ręki

   jedynie do tego służy ta Pani. nie ma nic innego do roboty

   • 10 0

 • Dziaja taka moda na mamy,

  które i kariera super i wychowanie dzieci super- czy wierzą w to co mówią ?

  kariera wymaga czasu i uwagi, wychowanie dzieci wymaga miłości, czasu, zaangażowania

  wiem, bo "przerabiałam"to -gdy miałam b.dobrą propozycję parcy w latach 90-tych i troje małych dzieci,

  musiałabym widywać je tylko wcześnie rano i późno wieczorem, ale już by pewnie spały

  wybrałam na kilka lat sporo mniej płatną prace w domu- gdy spały,

  dzisiaj-wybrałabym tak samo

  • 52 11

 • ładny mi wzór, (2)

  co popiera dewiacje - tzn. związki jednopłciowe.

  • 95 32

  • Dokładnie! (1)

   Będąc w PO można być tylko wzorem dla samego siebie, tak jak minister Drzewiecki to pokazuje.

   • 10 1

   • i jego żona też.

    • 6 1

 • Podziwiam aktywne matki (4)

  nie taka łatwa sprawa realizować się z bachorem na plecach.

  • 15 64

  • co to znaczy realizować się? (3)

   nie dla wszystkich realizacja własnego ja, to kariera. zrealizować się można i w domu, opiekując się najbliższymi i wychowując pokolenie, które będzie bardziej empatyczne na drugiego człowieka, nie tylko na kasę, bo póki co, nacisk na to że musisz się zrealizować zawodowo, pociąga za sobą brak odpowiedniego wychowania, co widać po dorastających latoroślach. wrażliwość i ciepło kobiety są potrzebne w domu, bez tego mężczyźni dziczeją, a my razem z nimi.

   • 31 6

   • Piszesz o tych wszystkich "ciepłych" i otyłych mamuśkach? (2)

    Ja uważam że można robić karierę i porządnie wychować dzieci. Jedno drugiego nie wyklucza.

    • 6 21

    • Mam 45 lat, wychowałam kilkoro dzieci, namłodsze jeszcze nie jest dorosłe (1)

     8 lat po studiach byłam w domu- wspaniały czas, zabawy z dziećmi, regularne posiłki w domu , ja miałam czas wieczorami wyskoczyć na basen czy siłownię

     teraz pracuję , jestem "zalatana"-trudno złapać oddech, by "ogarnąć"nie tylko obowiązki, ale , by mieć czas pobyć z dzieckiem, pojechać dokądś, porozmawiać spokojnie, w domu już nie mamy codziennie obiadu-jest ciepła kolacja
     w miarę dobrze zarabiam,

     niemniej uważam, że czas spędzony z dziećmi jest bezcenny ,
     nie da się tego "pogodzić", zawsze coś kosztem czegoś

     owszem, kiedyś było łatwiej w tej materii
     teraz mamy nie mają wyboru często

     p.s. NIE JESTEM OTYŁA

     • 24 5

     • Wzruszyła mnie Twoja historia

      • 4 18

 • miałem okazję posłuchać tej pani na debacie rpzedwyborczej i powiem krótko: (2)

  zero kompetencji

  • 132 10

  • ja również ....

   zero konkretów ... same "bla bla bla".

   • 31 2

  • Nawet pisać po polsku poprawnie nie potrafi; kiedyś będąc radną napisała w oświadczeniu majątkowym, że posiada " korony szweckie".
   Przez lata nic nie zrobiła dla swojego okręgu wyborczego - Biskupiej Górki i Zaroślaka.

   • 1 0

 • Wyborcy-ta pani popiera zwiazki homeseksualistow-zapamietajcie to! (1)

  • 76 25

  • Homeseksualistów?

   Czyli takich, którzy lubią seks w domu?
   Idź głupcze ze swoich paranoi wypróżniać się gdzie indziej.

   • 16 27

 • Ur. w Gdyni, ale otwarcie mówi o swojej miłości do Gdańska. (2)

  Lepiej, ze od razu się przyznaje do swojej POlitycznej i życiowej zdradliwości, a najlepiej gdyby nie podawała miejsca urodzenia Gdynia a jeśli już to tylko Sopot.

  Bo także nie wiem dlaczego z moich podatków opłaca się utrzymywanie zindywidualizowanego sejmowego przedszkola, nianiek i całej z tym związanej obsługi gdy tym czasem codziennie czytam lub oglądam jakie problemy mają młodzi rodzice z utrzymaniem dziecka. Z tego powodu powstaje też najwięcej w ostatnim czasie patologii, ponieważ państwo zwykłej matce nie chce w niczym pomóc a wszystko dla małego dziecka dodatkowo obłożone jest wysokim podatkiem VAT. Likwidacja szkół i przedszkoli z powodu coraz mniejszych na nie przekazywanych z rządu subwencji czy jakiekolwiek innej pomocy.

  Może dojść do tego, ze młode matki przestaną w ogóle rodzić w Polsce? Tylko kto będzie utrzymywał następnie ludzi starszych?

  Natomiast za spr. Boniego zwiększone zostały dofinansowanie PO dla kościoła, no bo wiedzą, że żyją w 90% katolickim coraz to mniej niezależnie wyedukowanym i świadomym kraju i ich wyborców. Dlatego dla kariery sprzedaliby naszą ojczyznę Niemcom, Watykanowi,i tym wyzyskiwaczom amerykanom , a nawet Moskwie.

  • 44 14

  • Polityka prorodzinna w Polsce po prostu nie istnieje - chyba ze mówimy o prorodzinnej polityce wobec rodzin partii rządzącej - (1)

   Nie licząc rządów przed solidarnościowych, obecne ocena polityki prorodzinnej państwa jest najgorsza od 1996 roku. Z sondażu CBOS wynika, że tylko co jedenasty badany (9 proc.) jest zadowolony z działań państwa w tej dziedzinie. I jak tu Pani poseł Pomasce nie wstyd. Gdzie jej faktyczne i prawdziwe posłowanie rodzinom i matom dzieci?

   Nawet w Gdańsku czy ujęła się za któraś z 6. likwidowanym szkołom, lub innych przekazywaniu swojakom?

   Jako była sportsmenka też nic nie zrobiła dla młodych adeptów sportowego rzemiosła, ponieważ stowarzyszenia kultury dostają coraz to mniej dofinansowania na działalność programową i coraz więcej z nich upada. Podnoszone są dodatkowo czynsze podatki, gdy kościołowi przekazuje się wszystko za free, a oni już tak czują się i są bezkarni, że nawet np.szkoły im. św. Jana de La Salle polskim dziennikarzom nie pozwalają wyemitować reportażu ;(

   Wstyd mi, za władze i gdańskich posłów .

   • 12 0

   • to idzie dalej, można powiedzieć, że istnieje POlityka antyrodzinna. single też nie będą mieć lżej, bo wraca bykowe ;] PO prostu nas wykańczają, przy aplauzie plebsu i takich bezrefleksyjnych Pomasek

    • 15 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Inwestycje Deluxe

Apartamenty willowe Błękitna

Apartamenty willowe Błękitna

Kameralnie

Gdańsk Jelitkowo, ul. Błękitna

109 do 139 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja
Budynek apartamentowy Sopot

Budynek apartamentowy Sopot

RWS Investment Group

Sopot Wyścigi / Karlikowo, ul. Na Wydmach

72 do 79 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Rezydencja Plac Kaszubski

Rezydencja Plac Kaszubski

Yareal Polska Sp. z o. o.

Gdynia Śródmieście, Jana z Kolna

39 do 162 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja