• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trener osobisty. Czy warto skorzystać z jego pomocy?

Aleksandra Wrona
15 maja 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny trening dla każdego. Każdy z nas jest inny, ma inne cele i ciało. Na zdjęciu trenerka Katarzyna Dziurska. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny trening dla każdego. Każdy z nas jest inny, ma inne cele i ciało. Na zdjęciu trenerka Katarzyna Dziurska.

Sposobów na ładnie wyrzeźbioną sylwetkę jest co najmniej kilka: niektórzy trenują samodzielnie, inni korzystają z dostępnych w internecie treningów, jeszcze inni decydują się na wynajęcie trenera osobistego. Czy w sytuacji, kiedy w sieci znajdziemy niezliczoną ilość planów treningowych oraz jadłospisów, warto skorzystać z jego pomocy?



Czy skorzystał(a)byś z usług trenera personalnego?

- Branża fitness przez ostatnie lata niesamowicie się rozwinęła. Jesteśmy "atakowani" różnymi reklamami, cud dietami, usługami klubów fitness, fit obozów czy ofertami prywatnych trenerów osobistych w kontekście indywidualnego podejścia do klienta (tutaj dieta i trening) - przyznaje Katarzyna Dziurska, trener osobisty, tancerka, mistrzyni świata w Fitness Figure Classic. - Odradzam szukanie pomocy w ciemno w sieci. Nie ma czegoś takiego jak "uniwersalny" trening dla każdego. Każdy z nas jest inny, ma inne cele i ciało.
Trenerzy zgodnie zwracają uwagę na to, że samodzielne trenowanie lub powtarzanie ćwiczeń wykonywanych przez internetowe trenerki może być nie tylko nieskuteczne, ale też niebezpieczne dla zdrowia.

- Trener osobisty czuwa nad techniką wykonywania ćwiczeń, o którą bardzo ciężko zadbać samemu. Zawsze nam coś umknie albo nie zauważymy, że robimy coś błędnie, a diabeł tkwi właśnie w szczegółach. Potem okazuje się, że pod okiem trenera, wykonując te same ćwiczenia, co w domu, nie odczuwamy np. bólu pleców, który wcześniej towarzyszył treningom - opowiada Karolina Pawlak, trenerka osobista.
Indywidualne podejście i szeroka wiedza

- Bardzo ważna kwestia to bezpieczeństwo podczas wykonywanych ćwiczeń. Pracuję 8 lat z klientem indywidualnym i nie zdarzyło mi się, aby ktoś miał jakąś kontuzję - a pracuję z ludźmi o różnej masie ciała czy po urazach kręgosłupa - dodaje Beata PieńkowskaTwój Trener.
- Profesjonalny trener nie tylko poznaje osobę, ale również organizm podopiecznego, dzięki czemu jest w stanie dobrać taki zestaw narzędzi, aby droga do postawionego sobie celu była jak najmniej kręta. To, co działa na osobę "A" niekoniecznie będzie działać na osobę "B" w takim samym stopniu, a w skrajnych przypadkach może nie działać w ogóle. Dlatego trzeba się zastanowić, czy aby na pewno intuicyjnie dobrane ćwiczenia dadzą zamierzony efekt albo czy ćwiczenie z "panią z ekranu" są wystarczające. Jeżeli nie, znaczy to, że trzeba coś zmienić, a trener osobisty z odpowiednią wiedzą na pewno w tym pomoże - tłumaczy Grzegorz Niecko, Trener Bardzo Osobisty.
Katarzyna Dziurska dodaje, że trener osobisty gwarantuje bezpieczeństwo ćwiczeń, kontrolę nad techniką, różnorodność oraz profesjonalne prowadzenie. Karolina Pawlak zwraca też uwagę na kwestię oddechu, ludzie bardzo często nie potrafią prawidłowo oddychać podczas ćwiczeń, rolą trenera jest zwracanie na to uwagi.

- Trener oferuje wiedzę i doświadczenie. W gąszczu internetowych informacji i diet cud oraz planów treningowych na skróty, często trudno znaleźć coś, co będzie działać na nas. Doświadczony trener otoczy podopiecznego odpowiednią opieką dietetyczno-treningową i dostarczy potrzebnego często wsparcia psychicznego. Spotkania z trenerem wpływają bardzo motywująco. Ciężej odmówić komuś niż samemu sobie - przyznaje Michał Kołakowski, trener z Pomorskiego Stowarzyszenia Trenerów Osobistych.
- Trzeba pamiętać, że trener osobisty jako specjalista posiada wiedzę z zakresu: fizjologii, biochemii, biomechaniki, anatomii, dietetyki itp. - zaznacza Grzegorz Niecko.
Nie musisz ćwiczyć na siłowni

  • Grzegorz Niecko, Trener Bardzo Osobisty
  • Grzegorz Niecko, Trener Bardzo Osobisty
  • Katarzyna Dziurska, trener personalny
  • Karolina Pawlak, trener personalny
  • Karolina Pawlak, trener personalny
Dużą zaletą korzystania z pomocy trenerów osobistych jest to, że holistycznie traktują oni kwestię zmiany trybu życia. Większość trenerów, oprócz programu ćwiczeń, jest też w stanie dobrać swoim podopiecznym odpowiednią dietę oraz pomóc podczas spadku motywacji. Trener osobisty łączy w sobie funkcje trenera, dietetyka i coacha.

Co w przypadku, kiedy mamy opory przed korzystaniem z usług trenera w siłowni? Niektóre firmy, takie jak Twój Trener, oferują trening w małych, kameralnych salkach, w których nie musimy obawiać się wzroku ciekawskich. Możemy też umówić się na trening z dojazdem do domu klienta, musimy jednak liczyć się z tym, że cena takiej usługi ustalana będzie indywidualnie. Coraz popularniejsze są też treningi we dwoje, tzw. duplex. Grzegorz Niecko w swojej ofercie proponuje też treningi w mniej typowych miejscach - takich jak bulwar czy las. Według niego powoduje to, że nasz organizm jest atakowany różnymi bodźcami (dzięki czemu efekty też są szybciej widoczne), ale i nam się bardziej chce uczestniczyć w treningu i przyjść na kolejny: nigdy nie wiemy, jakie kolejne wyzwanie postawi przed nami trener.

Ile kosztuje trener osobisty

Z jakimi kosztami musimy liczyć się chcąc wynająć trenera osobistego? Większość trójmiejskich trenerów jako średnią stawkę podaje 100 zł za godzinę treningu. Ceny mogą wahać się jednak od 50 do nawet 350 zł za trening. Zależne są od naszych oczekiwań oraz od osoby, do której się zgłosimy. Jak często powinniśmy ćwiczyć? Trenerzy zgodnie przyznają, że ćwiczyć powinniśmy 2 do 4 razy w tygodniu, zależnie od tego, jaki jest nasz cel treningowy.

- Liczba treningów będzie inna dla każdej osoby. Początkującemu wystarczy jedna jednostka treningowa w tygodniu tak, aby uruchomić układ nerwowy oraz odpowiednie procesy biochemiczne. Oczywiście im mamy sprawniejszą osobę, tym częstotliwość treningów będzie większa. Pamiętać jednak trzeba o tym, że nie zawsze częściej znaczy lepiej. Mamy jeden magazyn energii, który przeznaczamy na dom, pracę, rodzinę i dobrą zabawę w weekendy. Dodatkowo wszyscy dysponują innym zbiornikiem energetycznym. Dobry trener, układając plan ćwiczeń, na pewno weźmie to pod uwagę, dlatego warto odezwać się do specjalisty - tłumaczy Grzegorz Niecko.
Nie możemy zapominać też, że dobór trenera osobistego jest kwestią, od której zależy nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

- Ważne jest, aby przy doborze trenera kierować się jego wykształceniem, wiedzą i doświadczeniem. Nie dajmy się zmylić profesjonalistom po kursach, bo nic nie zastąpi nam 5 lat studiów czy kilkunastu lat treningu zawodowego naszego trenera - ostrzega trener Beata Pieńkowska.

Miejsca

Opinie (117) ponad 10 zablokowanych

  • Dziary muszą być! Nawet takie kompletnie bez sensu. Byle coś było nabazgrane.

    • 15 2

  • wykształcenie (4)

    Przede wszystkim sprawdźcie wykształcenie takiego trenera, najlepiej studia mgr lub licencjat a przeszłość sportowa to kolejny plus. Studia a kurs: różnica kolosalna. Fizjologia, anatomia,biochemia, teoria treningu........

    • 15 0

    • popieram

      • 3 0

    • (1)

      Biolog niech będzie biologiem, fizjoterapeuta - fizjoterapeutą, ekonomista - ekonomistą, manager - managerem, tancerka niech uczy tańca itd......
      Pamiętajcie, że studia podyplomowe to raczej specjalizacja do wcześniejszej podstawy czyli mgr lub licencjat.

      • 2 0

      • I dlatego ludzie po AWfie pracują w bankach.

        • 0 0

    • To wszystko jest na kursie - na moim było i o dziwo na kursach pojawiają się ludzie po AWF-ie, Czasem ludzie z pasji są lepsi niż Ci po studiach, nie każdy wiąże swoją przyszłość z kierunkiem studiów.

      • 2 2

  • (1)

    Podziwiam cwiczenia w mini ,szpilkach i makijazu o gogo to tak

    • 3 0

    • A czy w Polsce sa kluby Go Go?

      • 0 0

  • Pani dziurska trenuje z Akopem

    sama jako trenerka się nie sprawdziła a widzieliśmy ją w Gdyni, długo nie popracowała tam. Jeden z trenerów miał trening z klientem a Pani wszystko co mówił notowała na kartce.

    • 5 0

  • Szanowni Państwo (1)

    Można z trenerem można samemu ćwiczyć ale...................
    To są wasze pieniądze i Wasze zdrowie . Jak już zdecydujecie się na treningi personalne to proszę sprawdzajcie kto jest trenerem. Dziś byle 20 latek kończy kurs 2 dniowy on-line lub weekendowy i nazywa siebie trenerem. Coraz bardziej skłaniam się ku temu by warunkiem dopuszczania do takich szkoleń były osoby po ukończonym AWFiS.
    Dlaczego bo maja choć trochę wiedzy. Nie raz widziałam jak młodzi trenerzy robią krzywdę szczególnie osobom z nadwagą. Skakanie na boxy , bieganie na bieżni, ćwiczenia nieodpowiednie dla osób z chorym kręgosłupem.
    A gdzie doświadczenie i szkolenia? Brak!
    Wiecie dlaczego bo młody fajny posiadający prezencję przyciągnie ludzi . Tylko w głowie sieczka. Nie wszyscy oczywiście.
    Niedawno taki młody fajny doprowadził mojego znajomego do zawału. Facet z nadciśnieniem a ten darł mordę-padnij ,powstań skacz do faceta 53 letniego.
    Szkoda ,że nie jest tak jak w USA sprawa do sadu za zniszczenie zdrowia. Inna idiotka zniszczyła pewnej dziewczynie kolana.
    Uważajcie proszę i pytajcie o kwalifikacje. Bo zdrowie macie jedno. Są fajni doświadczeni trenerzy, z wiedzą itp i nie reklamują się nachalnie.

    • 22 0

    • W Polsce też możesz iść do sądu, duża szansa na wygranie

      coraz więcej u nas "amerykańskich kazusów" sądowych wygranych

      • 0 0

  • Ta pani na górnym zdjęciu wcale nie (1)

    potrzebuje trenera. Ona sama sobie da radę.

    • 1 0

    • Ta pani też ma trenera.

      • 1 0

  • Rolę trenera personalnego rozumiem tak:

    Np. Biegam sobie dla przyjemności. Ale z czasem w miarę progresji wyników przychodzi chęć podjęcia rywalizacji z innymi i startu w różnych biegach rekreacyjnych, półmaratonach i maratonach wreszcie. Pracuję, nie mam zbyt wiele czasu na zgłębianie tajników fachowej wiedzy (w tym także w obcych językach). Wyszukuję sobie takiego trenera - i owszem, jestem skłonny mu zapłacić tę stówę za godzinę. Ale trener ma mnie poprowadzić tak aby osiągane przeze mnie wyniki były coraz lepsze. To zawodnik kreuje trenera - nie odwrotnie. Czy taki trener może być oceniany? Oczywiście - na różnych środowiskowych internetowych forach dyskusyjnych, czy w środowisku sportowym. Biegając sięgam po coraz wyższe trofea i nagrody (także finansowe). Jestem w stanie podzielić się nimi z moim prywatnym trenerem. O takiego trenera zaczynają walczyć inni biegacze, itd. Normalny rynek. A jeśli ktoś tu mówi o "trenerze" do ćwiczeń gimnastycznych, czy diety - to jest to zwykłe wyłudzanie kasy. Kropka.

    • 4 3

  • trenerka Karolina

    ma doświadczenie i papiery.

    • 0 0

  • Z trenera nie skorzystam. Ale z trenerki - owszem !

    • 3 1

  • Trener jak trener

    Bekę mam z tych co chodzą ( panienki ) lansują sie d*pami sie wypinają itp. Ktoś kto chodzi na siłke ( tak dla siebie , do zabicia czasu bądź zdrowotnie) to wie o czym mowa . ...

    • 17 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Chrzest jachtu Conrad 144S

uroczystość oficjalna

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska 68 Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja