• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Święto Wielkiej Nocy - znanych mieszkańców Trójmiasta zapytaliśmy o jego znaczenie

Olga Miłogrodzka
15 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
"Dzień, jak każdy inny. Chciałbym jednak, aby każdy dzień poruszał w nas chęć autentycznej odnowy", "Staram się je spędzać w gronie najbliższych, choć nie zawsze mi się to udaje", "Mają dla mnie wymiar tradycji, ale nie przywiązuję dużej wagi do ich celebrowania" - oto, co na temat świąt Wielkiej Nocy powiedzieli nam znani mieszkańcy Trójmiasta. "Dzień, jak każdy inny. Chciałbym jednak, aby każdy dzień poruszał w nas chęć autentycznej odnowy", "Staram się je spędzać w gronie najbliższych, choć nie zawsze mi się to udaje", "Mają dla mnie wymiar tradycji, ale nie przywiązuję dużej wagi do ich celebrowania" - oto, co na temat świąt Wielkiej Nocy powiedzieli nam znani mieszkańcy Trójmiasta.

Święta wielkanocne obchodzi w Polsce - w ciągu dwóch pełnych dni każdego roku - zdecydowana większość, niezależnie od tego jak gorliwie, z perspektywy wiary lub bez niej. Dlaczego oraz w jaki sposób je obchodzimy? Co tak naprawdę świętujemy? Jakie znaczenia niesie Wielka Noc? Odpowiedzi na te pytania nie będą jednakowe w stopniu, w jakim byłyby jeszcze kilka dekad temu. O wagę nadchodzących dni zapytaliśmy znane w Trójmieście osoby. Oto, co nam powiedziały.



Igor Michalski - polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni

Igor Michalski Igor Michalski
- Nie jestem osobą wierzącą, dlatego nie chciałbym wypowiadać się na temat religijnego święta. Chciałbym jednak, aby każdy dzień, bez względu na to, czy jest to dzień świąteczny, czy zwykły poniedziałek, poruszał w nas chęć autentycznej odnowy. Chciałbym, aby żaden dzień nie był dniem podziału na lepszych i gorszych, tylko na tych różniących się w poglądach, różniących się w wierze. Chciałbym, aby każdego dnia takie słowa jak "przepraszam", "dziękuję", "wybacz", "przekażmy sobie znak pokoju" nie były klepanymi w gniewie i pogardzie dla tej gorszej części narodu pustymi formułkami. Chciałbym, żeby każdy dzień był dla świata dniem radości i pokoju, a nie żałobą po niewinnych, zabitych w Syrii dzieciach; żeby religie nie dzieliły, a łączyły ludzi; żeby Kościół w Polsce był kościołem całego narodu i mówił językiem miłości do każdego człowieka, bez względu na to, czy pochodzi z Afryki czy Azji. Chciałbym także, aby w te oraz inne święta ludzie podali sobie ręce.
Przemysław Miarczyński - żeglarz, reprezentant kraju w windsurfingu, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy, brązowy medalista olimpijski z Londynu (2012 r.).

Przemek Miarczyński Przemek Miarczyński
- To dla mnie trudne pytania. Nie jestem ateistą, ale też nie praktykuję wiary, nie spotka mnie pani w kościele. Wielkanoc - podobnie jak inne chrześcijańskie święta - traktuję w kategoriach tradycji i staram się je spędzać w gronie najbliższych. Ot tyle. Staram się, choć nie zawsze to możliwe. W chwili obecnej na przykład jestem na zgrupowaniu treningowym we Francji i do domu wracam dopiero w niedzielę. Wielkanoc przypada akurat na okres, w którym sportowcy uprawiający żeglarstwo pochłonięci są przygotowaniami do zawodów - rzadko kiedy bywam w tym czasie w domu. Mimochodem święta schodzą na drugi plan. Trening, taki, który odbywamy codziennie, zdecydowanie zdominuje ten tydzień. W poniedziałek, po powrocie, z pewnością zjemy wspólne, rodzinne śniadanie, ale w sposób szczególny świąt celebrować nie będę.
Marta Pałucka - Miss World Poland 2015, reprezentowała Polskę na konkursie Miss World w Chinach

Marta Pałucka Marta Pałucka
- W nadchodzące święta Wielkiej Nocy, jak co roku, zasiądę do stołu z najbliższą rodziną, podzielimy się jajkiem, a do najmłodszych jej członków zawita zajączek z prezentami. Nie jestem osobą wierzącą, religia od zawsze była dla mnie zbiorem zasad - drogowskazów, które mogą pomóc mi postępować lepiej, ale nigdy nie przywiązywałam dużej wagi do znaczenia i celebrowania świąt. Mają one dla mnie wymiar tradycji. W dzieciństwie próbowałam przekonać się do Kościoła, ale jego postępujące upolitycznienie i propagowanie treści niezgodnych z moimi przekonaniami skutecznie mnie do niego zniechęciło.

Opowieść o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa jest piękną metaforą odradzającego się życia i poświęcenia w imię miłości do bliźniego. Święta Wielkiej Nocy są pełne symboli, które skłaniają mnie do refleksji. Poza tym przyroda budzi się wtedy do życia, a wraz z nią nowe nadzieje i plany.

Przeczytaj także wywiad z Martą Pałucką

Piotr Krajewski - projektant mody

Piotr Krajewski Piotr Krajewski
- Wczoraj podobne pytanie zadała mi mama. Moja odpowiedź jest prosta - święta obchodzę codziennie. Codziennie dbam o rozwój, każdego dnia, w każdej godzinie, a moje wyznanie wiary nie jest związane z religią - żadną. Żadnej zresztą nie ufam.

Oczywiście skłamałbym twierdząc, że czas świąt wielkanocnych nie różni się u mnie od innych dni w roku. Moja rodzina je świętuje, a żona i ja im towarzyszymy. Odwiedzamy moich rodziców, spędzamy razem czas, dbamy o relacje rodzinne, ponieważ uważamy je za bardzo istotne. A poza tym pracujemy. Praca jest między innymi wyznaniem naszej wiary - tak jak wszystko, czego się w życiu podejmujemy. Pięć lat temu przygotowałem performance "Opus - całun Krajewskiego", w którym zdjąłem całun z ciała Chrystusa i poświęciłem go własną krwią. Przesłanie mojego działania było takie: przestańcie mówić o Jezusie, zacznijcie nim żyć. Do dziś pozostaje ono aktualne.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (47) 1 zablokowana

  • A moze

    Ubierzcie pidżamy i klęczcie razem z tymi co obcinają głowy niewiernym.Wszyscy Katolicy bo taka tradycja a jak przychodzi co do czego to 10 przykazań nie znają.Ludzie co sie z wami dzieje.Nie chodzi sie do Koscioła żeby wierzyć w "politycznego księdza"

    • 4 8

  • Geneza niczego nie wyklucz

    "Już sama nazwa święta, Wielkanoc, jest pochodzenia pogańskiego. Kiedyś nazywano to wydarzenie świętem nowego życia, było związane z przesileniem wiosennym i świętowaniem nadejścia nowego cyklu rocznego. W języku angielskim nazwa tego święta Easter związana jest z celebracją wschodu słońca i nadchodzącego wraz z nim odrodzenie. Wielka noc i u nas wiązała się ta nazwa z przesileniem, oczekiwaniem na przyjście dłuższych, cieplejszych dni. Dziś Wielkanoc nabrała zupełnie innego znaczenia, używa się również nazwy Pascha, jednak i ona ma pochodzenie przedchrześcijańskie. Paschą nazywano wiele wieków przed naszą erą święto z okazji wiosennego strzyżenia owiec. " Warto poznać trochę genezy zanim zacznie się obrażać innych. Kościół przejął to i wiele innych świąt pogańskich, bo wiedział, że jeśli ich zakaże to straci "stadko". Nie trzeba wierzyć w Boga i całą resztę, żeby być uduchowionym i hołdować tradycji i zwyczajom.

    • 3 3

  • moja rodzina uczestniczyła w Triduum Paschalnym

    w czwartek, piątek i sobotę wieczorem wszyscy byliśmy w kościele...
    Dzisiaj zaczęliśmy dzień od mszy św, potem śniadanie, dzielenie się jajkiem i życzenia... Świątecznie ustrojony dom...
    Pewnie jesteśmy jacyś dziwni... A trójmiasto pyta o katolickie święta osoby niewierzące, które skądinąd poważam i szanuję. Ale to tak jak ktoś wcześniej napisał jakby pytać o smak schabowego wegetarian...

    • 16 0

  • Znani ? ale gdzie?

    • 11 0

  • katoliku - obrażasz się na ten artykuł, bo zapytano niewierzących o święta,

    to po co wypowiadasz się z pogardą o wszystkim co cię otacza, a nie dotyczy katolicyzmu?

    • 3 2

  • Czemy tytuł nie ma nic do treści???

    Artykuł "Święto Wielkiej Nocy - znanych mieszkańców Trójmiasta zapytaliśmy o jego znaczenie", a się okazuje, że pytali samych nie wierzących!! Jak ktoś kto nie wierzy w Boga, Pismo Święte i Kościół ma wytłumaczyć znaczenie święta religijnego obchodzonego w kościele katolickim?? Artykuł powinien się nazywać "nie znam się to się wypowiem"! Trzeba było zwykłych wierzących ludzi na ulicy spytać jakie jest znaczenie tych Świąt!! A wielu ich było w kościołach w ostatnich dniach więc łatwo można było kogoś do wywiadu zachęcić. No ale zwykły Kowalski nie jest "znanym mieszkańcem Trójmiasta" to jego wypowiedź nie będzie aż tak interesująca. Ale z komentarzy wynika, że te osoby w artykule są tak samo znane w okolicy jak zwykły Kowalski, więc ich dobór także nie pasuje do tytułu artykułu tak samo jak wypowiedzi!!!!

    • 0 0

  • TU jest odpowiedź

    http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Swieta-Zmartwychwstania-to-swieta-nadziei-n111897.html !!! :D

    • 0 0

  • pustosłowie to zaleta?

    ale farmazony pierdzi...ą ci podobno znani.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Chrzest jachtu Conrad 144S

uroczystość oficjalna

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska 68 Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja