• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

O sile obrazu - Chris Niedenthal

  • czwartek, 7 maja 2015, godz. 11:15, 14:00, 19:00
  • Lokalizacja
    Gdańsk, Olivia Business Centre, Wydział Nauk Społecznych UG, ASP
    Organizator: Olivia Centre

Chris Niedenthal, jeden z najsłynniejszych polskich fotografów-reporterów, ikona europejskiego fotoreportażu, autor najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zdjęć okresu komunizmu, jeden z laureatów konkursu World Press Foto i współpracownik największych tytułów prasowych tj. Newsweek czy Time, będzie gościem kolejnych spotkań z cyklu Star Speaker, projektu organizowanego przez Olivia Business Centre we współpracy z trójmiejskim środowiskiem akademickim.

Spotkania odbędą się 7 maja w Akademii Sztuk Pięknych, na Uniwersytecie Gdańskim oraz Olivia Sky Clubie w Olivia Business Centre. Tematem spotkań będzie opowieść o zdjęciach Autora, któremu udało się utrwalić najważniejsze momenty z historii Polski oraz życie codzienne Polaków tej minionej epoki. Motywem przewodnim spotkań będzie określenie "Socjalizm był, niestety, bardzo fotogeniczny".

Program spotkań w Gdańsku:
godz. 11:15 - Prezentacja 1, Uniwersytet Gdański /Wydział Nauk Społecznych/
ul. Bażyńskiego 4, aula 7, wstęp wolny
godz. 14:00 - Prezentacja 2: Akademia Sztuk Pięknych/ Audytorium ASP/ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ulicy Tkackiej), wstęp wolny
godz. 19:00 - Prezentacja 3: Olivia Business Centre/Gala w Olivia Sky Club.
Spotkanie o charakterze zamkniętym - tylko dla zaproszonych gości.

Chris Niedenthal
Urodził się w Londynie, w polskiej rodzinie. Studiował fotografię na London College of Printing.  Przyjechał do Polski w 1973r na kilka miesięcy - i został do dziś. Pod koniec lat 70-tych rozpoczął współpracę  z amerykańskim tygodnikiem Newsweek, a od 1985r dołączył do fotografów kontraktowych tygodnika TIME.  W latach 90tych współpracował też z niemieckim tygodnikiem Der Spiegel. Jego terenem zainteresowań była zawsze Polska i cała Europa Wschodnia i Bałkany, a pracując dla tygodnika TIME, rozszerzył swoją działalność również na Związek Radziecki. W 1986 zdobył jedną z nagród w międzynarodowym konkursie fotograficznym World Press Photo, za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Udokumentował narodziny "Solidarności" w Gdańsku, jak również tzw. "Karnawał Solidarności", stan wojenny w Polsce, a w 1989 wygraną walkę z socjalizmem w Polsce i krajach sąsiednich. Ma na swoim koncie kilka albumów fotograficznych, m.in. "Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989" (BOSZ, 2014), i autobiografię pt. "Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf" (Marginesy 2011). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Przeczytaj także

Opinie

Wydarzenia

Najnowsze artykuły