• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Marcin Geryk: "Część z nas ma cechy bycia samoliderem"

Olga Miłogrodzka
3 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Dr hab. Marcin Geryk - założyciel, kanclerz i profesor dwóch wyższych uczelni: Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku i Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia (dawniej: Wyższa Szkoła Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie). Dr hab. Marcin Geryk - założyciel, kanclerz i profesor dwóch wyższych uczelni: Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku i Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia (dawniej: Wyższa Szkoła Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie).

Czy studia na prestiżowej uczelni są kluczem do zawodowego sukcesu? Jak funkcjonują najlepsze szkoły świata, co oferują, czym różnią się od uczelni polskich i czy warto podejmować w nich naukę? Z tymi między innymi pytaniami zwróciliśmy się do dr hab. Marcina Geryka - założyciela i profesora dwóch uczelni, w tym Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku.



Olga Miłogrodzka: Wytężona praca, ale też najwyższa jakość kształcenia - to powszechne przekonanie o studiach na najlepszych, w większości amerykańskich, uczelniach na świecie. Czy rzeczywiście prestiżowy dyplom Harvardu otwiera drzwi rynku pracy bez większych ograniczeń?

Część z nas ma cechy bycia "samoliderem", czyli posiada umiejętność kreowania własnej kariery, a część nie. To ta druga grupa powinna wybierać prestiżowe uczelnie.
Marcin Geryk: To wątek, któremu przyglądałem się z zainteresowaniem i powiedziałbym tak - to oczywiste, że uczelnie wiodące, z amerykańskiej Ligi Bluszczowej (ang. Ivy League), zwiększają szansę dobrego zatrudnienia. Wynika to z faktu, że selekcja na te uczelnie jest bardzo wysoka, tak więc pracodawca ma uproszczony proces rekrutacji, można powiedzieć, że uczelnia wykonuje go za niego. Harvard University przyjął w 2016 roku zaledwie poniżej 6 proc. aplikujących na tę uczelnię. Pamiętajmy jednak, że jest mnóstwo osób osiągających sukces, przed którymi rynek pracy stoi otworem, którzy uczelni prestiżowej, albo nawet jakiejkolwiek, nie kończą. Uczelnia nie jest jedynym i najważniejszym czynnikiem sukcesu. Zaryzykowałbym nawet taką tezę - część z nas ma cechy bycia "samoliderem", czyli posiada cenną umiejętność kreowania własnej kariery, a część nie. To ta druga grupa potrzebuje pewnego zhierarchizowania, ułożenia procesu rozwijania zawodowego, to ona powinna wybierać prestiżowe uczelnie. Jeśli sam nie umiem zadbać o swój rozwój, niech to zrobi za mnie uczelnia i niech to zrobi w jak najlepszy sposób, na najwyższym poziomie. Edukacja to wartość, prestiżowe uczelnie zawsze będą miały kandydatów, bo taki produkt jest po prostu potrzebny. Daleki jestem od twierdzenia, że uczelnia jest gwarantem dobrej pracy i że bez jej dyplomu sukces osiągnąć trudniej.

Rzeczywiście lista miliarderów bez dyplomów jest długa: Mark Zuckerberg, Steve Jobs, Bill Gates, Michael Dell, Jack Dorsey (Twitter) by wymienić tylko kilku. Z drugiej zaś strony, Travis Kalanick (Uber) czy Warren Buffett ukończyli uczelnie, niekoniecznie te z ligi bluszczowej.

To jedno z pytań nurtujących badaczy - jakie cechy ma manager, człowiek sukcesu?
To jedno z pytań nurtujących badaczy - jakie cechy ma manager, człowiek sukcesu? Niełatwo na to pytanie odpowiedzieć. To zbiór cech bazujący na umiejętnościach budowania relacji interpersonalnych z ludźmi. Mamy w polskim biznesie mnóstwo osób, które nie mając wiedzy, umiejętności, a nawet nie znając języków obcych potrafiły rozwinąć firmy do sporych, wręcz międzynarodowych, rozmiarów. Oznacza to, że potrzebowały wokół siebie ludzi - umiały tymi ludźmi nie tylko zarządzać, ale odpowiednio ich motywować, a także odpowiednio ich ze sobą wiązać. Na taki sukces składa się cały splot okoliczności, które trudno byłoby przekazać młodemu człowiekowi w trakcie studiów.

Gdyby poddać analizie życiorysy osób zaczynających własny biznes, zobaczylibyśmy, że mają wspólną wewnętrzną cechę dążenia do czegoś, co ich zajmuje, co pasjonuje. To odpowiedź na pytanie, dlaczego ludzie sukcesu pracują 18 godzin i nie są zmęczeni? A bo praca to dla nich rodzaj pasji, hobby - sprawia im przyjemność. Wówczas zdolni są do wysiłku, a powiedzmy sobie to przy okazji wprost, aby przekroczyć średni poziom społeczny i materialny, nie wystarczy pracować od 8 do 16 i oczekiwać relaksu w weekendy. Inspirujący jest dla mnie przykład aktorki - pani Ewy Błaszczyk, założycielki Kliniki Budzik. Dla niej akurat nie pasja, a traumatyczne przeżycie było katalizatorem niezwykłej energii, chęci do działania. Tego żadna uczelnia, nawet Harvard, nie nauczy.

Jak w takim razie, w jednym zdaniu, można określić rolę uczelni wyższych w osiąganiu sukcesu zawodowego?

Studia przybliżają do sukcesu - sprzyjają poszerzeniu horyzontów myślowych, uświadamiają własne możliwości, umiejętności, bywają kluczem do nas samych.

Dr hab. Marcin Geryk, prof. WSZ - doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu Dr hab. Marcin Geryk, prof. WSZ - doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu
Te najbardziej prestiżowe uczelnie, te najlepsze - co wyjątkowego oferują?

Jakiś czas temu z pracownikami odwiedziliśmy Harvard w ramach wizyty studyjnej, rozmawiałem wówczas ze studiującymi tam Polakami. Okazuje się, że nauka nie jest na tej uczelni ani trudniejsza, ani łatwiejsza, z tym, że atmosfera jest inna - sprzyja staraniom o wszechstronny rozwój, a nie tylko ten bezpośrednio związany z kierunkiem studiów. Przykład Steva Jobs'a - podczas studiów poznawał kaligrafię i to dzięki tym zajęciom Apple pochwalić się może tak rozbudowanymi czcionkami i dbałością o detale sprzętu.

W Polsce mamy podskórne zamiłowanie do przeładowywania programów kształcenia informacją.
Więcej na tych uczelniach studiów przypadku, więcej analizy, dyskusji. W Polsce mamy podskórne zamiłowanie do przeładowywania programów kształcenia informacją. Tymczasem młodemu człowiekowi potrzeba oddechu, miejsca na pasje. Brakuje u nas ogólnouniwersyteckiego kształcenia na pierwszym roku, które pomogłoby studentowi zorientować się w tym, czego naprawdę chce i jaki kierunek studiów miałby podjąć.

Kolejna rzecz to relacja mistrz - uczeń. Nie ma na zagranicznych uczelniach takiej hierarchiczności, jak u nas. Wykładowcy są tam dla uczniów. W Chicago miałem przyjemność poznać profesorów, którzy po schodach uczelni biegali w trampkach, wyglądali jak studenci - to nie odebrało im autorytetu.

80 proc. studentów Harvardu pracuje podczas studiów na rzecz uczelni. To są proste czynności, ale uczą etosu pracy, takiego protestanckiego, którego nam w Polsce wyjątkowo brakuje. Nie jesteśmy systematyczni, pilni, solidni. Uczelnie powinny stać na straży tych wartości. Z tego, co wiem, polskie uczelnie nie zatrudniają studentów do pomocy przy pracach administracyjnych. Może warto to zmienić?

W Chicago poznałem profesorów, którzy po schodach uczelni biegali w trampkach, wyglądali jak studenci - to nie odebrało im autorytetu.
Dalej, uczelnie takie jak Harvard to międzynarodowe tygle, w których spotykają się różni ludzie i którzy inspirują się na różne sposoby. Zarówno premier Wielkiej Brytanii David Cameron, jak i swego czasu jego oponent Boris Johnson kończyli te same szkoły - Eton College oraz Uniwersytet Oksfordzki. Pomimo tego, że są pozornie różni i odwołują się do dwóch różnych elektoratów - wywodzą się z tej samej uczelni. Czego to dowodzi? No tego, że gdzieś tam "ściany mówią", że na takich uczelniach przesiąka się intelektualnym fermentem.

Czy zatem inwestycja w studia na zagranicznych uczelniach warta jest swojej wysokiej ceny?

Analizowałem kiedyś to zagadnienie pod kątem zagrożenia dla polskiego sektora szkolnictwa wyższego - co by było, gdyby ludzie młodzi na szeroką skalę opuszczali nasz kraj podejmując studia gdzie indziej? Sięgnąłem po źródła z innych krajów i co się okazuje - studiujących za granicą Holendrów jest jedynie 5 proc. ogółu studiujących w Holandii. A przypominam, że mowa o kraju, w którym prawie każdy płynnie włada j. angielskim. Dlaczego tak się dzieje? A bo gra nie jest warta świeczki. Dlatego też Polacy nie wyjadą masowo z kraju na studia. Musiałaby powstać w Londynie darmowa uczelnia z darmowym zamieszkaniem - wówczas, być może, więcej osób by wyjechało.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest wymiana studencka - wyjazd na semestr lub dwa, zdobycie kontaktów, nowych doświadczeń i powrót do kraju.

Naprawdę nie widzi pan mocnych argumentów za tym, aby podejmować studia za granicą?

w Warszawie, na dobrej uczelni, studiuje się równie dobrze, jak na innych stanowych uniwersytetach amerykańskich, czy w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji.
Nie widzę, bo mam wrażenie, że studia tu i tam oparte są o bardzo podobne programy. Korzystałem z podręczników anglojęzycznych, aby porównać je z naszymi - oparte są na tych samych źródłach, badaniach. W zasadzie nauka jest dziś otwarta. Oczywiście zagranica oferuje inną jakość życia studenckiego, inną, bardziej otwartą obyczajowość, dobro zaufania społecznego, którego u nas brak, ale merytorycznie nie ma między nami diametralnych różnic. Pragnę jednak podkreślić, że nie oceniam poziomu i jakości prowadzonych badań naukowych. Te wymagają nie tylko zaangażowania intelektualnego, ale i wkładu finansowego, czego naszym uczelniom wybitnie brakuje.

Nawet jeżeli nasz system jest trochę bardziej wadliwy przez mniejszą ilość studiów przypadku, a większą naukę pamięciową, summa summarum nasze drogi i mosty są tak dobre, jak i tam. Generalnie nie mamy na co narzekać. Przykład - wśród naszych polityków, ministrów nigdy nie odnotowaliśmy takiej liczby naukowych plagiatów, jaką odnotowano w Niemczech na eksponowanych stanowiskach. Może i jesteśmy zhierarchizowani, ale system oceniania prac jest u nas szczelniejszy. Miałem okazję przeglądać prace licencjackie i magisterskie uczniów z renomowanej, największej w Europie, prywatnej Norwegian School of Management. Poziomem naprawdę nie odbiegają od dobrych prac pisanych na naszej uczelni. Chcę powiedzieć, że nie wszystko nadaje się u nas do kosza. Rozumiem, że nie ma sensu porównywać naszych uczelni z Harvardem, ale Akademia Leona Koźmińskiego w rankingach osiąga naprawdę wysokie pozycje. Dwie, trzy uczelnie wyżej i niżej w rankingu Financial Times, to uczelnie zagraniczne. Jeśli mamy jakiś standard czy kanon porównywalności, możemy sobie wyobrazić, że w Warszawie, na dobrej uczelni, studiuje się równie dobrze, jak na innych stanowych uniwersytetach amerykańskich, czy w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (98) ponad 20 zablokowanych

  • I tak wszyscy trafia na budowe . (3)

    Znalem jednego co na budowie krzyzowki rozwiazywal a wszyscy do niego krzyczeli - eee profesor !. Lepiej jednak betoniareczke obslugiwac bo od nauki tylko oczy bola a i tak na budowie sie wiecej zarobi niz po studiach. Od myslenia to tylko sie rozpic mozna .

    • 40 22

    • w Szkocji nie ma problemu, Szkocja studentów zaprasza

      a Polska to nie Holandia, dlatego z Holandii nikt nie wyjeżdża
      bo oni już są u siebie
      a my jesteśmy w Watykanie dlatego kto ma rozum ten to pitoli i wyjeżdża na zawsze

      • 10 4

    • U mnie odwrotnie

      Gość zrezygnował, bo dostał się na studia (3 lata próbował na lokalnym uniwerku), potem niby wrócił, ale po studiach robota zaczęła mu śmierdzieć, zaczął się wywyższać (on magister nie będzie nosił cementu), rozleniwił się i tak dalej. W końcu rzucił robotę, podobno parę lat się bujał na bezrobociu lub jakiś stażach za 80% minimalnej po czym wyjechał do UK. Czy tam zrobił karierę o jakiej marzył? Mocno wątpię. I wk... mnie ten nacisk na "karierę" - nie można po prostu kręcić zaprawy, potem napić się piwa i cieszyć życiem? Kto nie chce robić kariery ten ułom czy co? Potem niespełnione oczekiwania, depresja, stany lękowe, niepokój o przyszłość - po kiego wam to?

      • 37 1

    • prestiż w WSZ...huehuehue

      kto studiował, ten wie ;)

      • 20 1

  • Profesor WSZ, to jest marka, prestiż i wszechobecny szacunek środowiska naukowego. (14)

    • 97 13

    • ;)

      • 9 2

    • Wykladowca (6)

      Śmiech na sali! Wykładałem tam przed laty w ciągu dwóch semestrów. Poziom przeciętny w moich grupach był absurdalnie niski!!! Około 50-60 procent testów nie kwalifikowało się w ogóle do sprawdzania - rzut oka wystarczał by je ocenić. Od studentów dostałem nawet maila o treści: "zalicz wszystkim przedmiot frajerze, bo pojedziesz w bagażniku do lasu". To prawda. Zostałem zastąpiony inną osobą, przy której nie było już żadnych kłopotów z zaliczaniem:))) A mi wytłumaczono, że takie coroczne zmiany wykładowców są przyjęte, by utrzymywać wysoką jakość kształcenia:)))

      • 48 2

      • A z tym lasem to na wycieczkę czy na grzyby (3)

        jakoś Pana wykładowcę nie do końca zrozumiałem.

        • 8 6

        • O to trzeba zapytac tych studentów (2)

          I proponuję bys to zrobił

          • 8 1

          • wiec wniosek jeden (1)

            jaka uczelnia tacy studenci.

            Ponadto,widać uczelnia promuje nowe metody / trendy w psychologi businesu. Perswazja bezpośrednia.

            A tak z ciekawości, czy studenci odnieśli sukces we wdrażaniu nowych "trendów".

            • 14 0

            • Jacy wykładowcy taka uczelnia

              bo co to znaczy uczelnia? Budynek jest winien że poziom denny?
              Każdy się uważa za super-naukowca ale jakoś do zmiany pracy na lepszą nieśpieszno

              Dziwne

              • 9 2

      • A na UG/PG zarządzanie to niby lepiej?

        Chłopie jesteś sfrustrowany?

        1. zmień szkołę na Harvard
        2. oceń przedtem co sam umiesz

        znam to pseudo-akademickie środowisko szybko wieszjące psy na studentach
        a sami w sumie g##o umieją i w zasadzie to sprzedają tylko dyplomy bo przecież nic użytecznego
        nie potrafią. To co dziwnego że mają podobnych poziomem studentów? Nic

        • 11 3

      • A kto Tobie wytłumaczył? Podasz nazwisko?

        • 0 1

    • Jasne, najlepiej nie studiować zagranicą tylko wybrać jakaś

      prywatną akademię, koniecznie kierunek kupologia.

      Pan profesor w końcu musi mieć z czesnego na zegarek i bilety do Ameryki.

      • 17 0

    • Artykuł sponsorowany (2)

      "uczelnia" zapłaciła za ten artykuł bo nie wierze aby artykuł w tak promującej tonacji ukazał się za free. Co mnie rozbawiło artykuł odnosi się do najlepszych światowych uczelni z WSZ w tle.. niby to ta sama liga.

      • 30 2

      • wsz super nie jest
        ale niby bankowa czy cos innego lepsze? nie ...

        • 0 2

      • Tak? A skąd te informacje? Chętnie kupię tekst :)

        • 0 0

    • słabe komentarze (1)

      Miałem okazję poznać Pana Profesora. To bardzo inteligentny człowiek. Nie jeden z Was chciałby osiągnąć choć namiastkę tego co Pan Marcin. Wstydźcie się.

      • 4 14

      • Pozdrawiam panie Marcinie ;P

        • 8 0

  • (4)

    Ładnie potrafi wyeksponować zegarek, lubi bardzo sam siebie!

    • 109 7

    • breitling

      jest cebula za 20k, to się lansuje;)

      • 33 0

    • Taki wielki sikor nie pasuje do gajeru. Juz lepszym, bardziej gustownym byłby rolex oyster perpetual. Az mu sie mankiet od marynarki marszczy, temu profesorowi.

      • 6 2

    • Cebula dobra cebula

      • 0 1

    • czy to coś złego ,że lubi samego siebie?

      • 1 0

  • Pan profesor nie zapina marynarki ? (4)

    Powinien chociaż zaliczyć jeden semestr z etykiety i dyplomacji :) śmieszni sa tacy ,,liderzy"

    • 74 9

    • i ręka w kieszeni (2)

      pewnie gra na fliperach.

      • 27 2

      • (1)

        Nieeee, on na pewno gra sobie w boules !

        • 20 1

        • Śliczne :)

          • 1 0

    • Nie zapina bo udaje luzaka,

      Człowieka sukcesu...

      Nie ma jak to otworzyć własna uczelnie i nadać sobie tytuł profesora. I kto mi powie, ze nie można ...

      • 20 2

  • Masakra.. co za durne pytanie... (1)

    Jak można porównywać trójmiejskie uczelnie do zagranicznych... renomowanych.
    W Trójmieście kształcimy bardzo dobrą kadrę która zasila centra usług wspólnych, droga donikąd...

    • 43 5

    • Trojmiasto to maksymalna dziura kto chce rozwoju zawodowego powinien wybrać inne miejsce

      • 12 5

  • Od wykształcenia ważniejse jest (1)

    jakim się jest człowiekiem.

    • 73 1

    • To prawda ale wykształcenie to klucz do wielu drzwi.

      Lepiej mieć taki klucz w kieszeni. Poza tym praca umysłowa jest lepiej płatna od fizycznej to się poprostu opłaca.

      • 9 9

  • Każdy kto może studiuje za granicą. (1)

    Ranking uczelni mówi wszytko gdzie Polska a gdzie reszta świata. Jeśli już studiować w Polsce to państwowe uczelnie, ale na pewno nie należą do niej WSZ i tym podobne uczelnie. Polecam Anglię drogo ale warto. My Polacy jesteśmy bardzo podobni do brytyjczyków uwielbiamy mięso tak jak oni oraz nie chcemy mieszkać w Polsce to nas łączy. Także studiujmy za granicą jak nas na to stać bezwględnie.

    • 15 13

    • tam gdzie kler nadal rządzi, tam nikt normalny nie chce mieszkać

      • 0 0

  • studiowałem tam przed laty (1)

    generalnie poziom i wykładowcy był do przyjęcia, ale specjalizacja mnie totalnie rozczarowała

    na grafice komputerowej mieliśmy tylko wykłady z 3D, a nie ćwiczenia, chociaż można się uczyć na darmowym Blenderze, więc koszt oprogramowania nie jest wytłumaczeniem. Na grafice projektowej do dyspozycji był photoshop elements, a programu wektorowego nie było w ogóle:)

    skończyłem te studia, żeby je tylko skończyć, ale drugi raz bym tam nie poszedł. Lepsze warunki miałem w PSP w Orłowie, gdzie wszystko (nawet oprogramowanie i komputery, w państwowej szkole, gdzie za kierunek policealny płaciłem 5 razy mniej) stało na wyższym poziomie.

    Jeśli komuś zależy na nauce grafiki komputerowej, nich od razu idzie do Orłowa i oszczędzi sobie czasu i pieniędzy. Papier jest i tak nie istotny. Chyba, że do urlopu;)

    • 43 4

    • Ty skonczyles studia ?

      pisac nie umiesz - nieistotny - a o studiach tu filozofujesz ? chlopie ogranij sie i kup słownik.

      • 5 15

  • Zgadzam się - Koźmiński w Warszawie reprezentuje wysoki poziom

    byłem , studiowałem

    • 7 23

  • tako rzecze.... (1)

    'na nic chłopaku twoj wyjazd do usa, na nic twoj powrót, gdy alchemia czasu sięgnęła po swoje, by dać wszystkim za wczasu, poradę. Trwóżcie sie maluczcy i nie łamcie reguł. I ty chłopaku trafiłeś juz między wrony, lecz nie kraczesz jak i one. Ty, co teraz zniszcza ciebie, powziąwszy wpierwej z ciebie dane myśli i słowa. Nie posiadłeś budzika, ale posiadłeś papier. Tylko- papier".

    Profesor Oświecony

    • 14 2

    • mam nadzieje ze nie popusciles jak to pisales

      • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Chrzest jachtu Conrad 144S

uroczystość oficjalna

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska 68 Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja