• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poród w standardzie premium. Możliwy w Trójmieście?

Olga Miłogrodzka
27 marca 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 

Sytuacja demograficzna w Polsce nie należy do korzystnych, mimo to statystyki dotyczące ilości porodów drgnęły w górę. Zatem sprawdzamy - co Trójmiasto ma do zaoferowania w zakresie usług porodowych i okołoporodowych premium? Czy wydanie na świat dziecka w warunkach komfortowych, dający przyszłej mamie poczucie bezpieczeństwa jest tu w ogóle możliwe?



Za kwotę 7-16 tys. zł można w Polsce rodzić w warunkach bez wątpienia komfortowych. Takie oferują oddziały położnicze w wybranych prywatnych klinikach medycznych. Przed przyjściem dziecka na świat szkoli się tam przyszłą mamę w trybie indywidualnym, jeśli to konieczne - także w języku obcym. Przed porodem kobieta skorzystać może z zajęć z fizjoterapeutą, a także z konsultacji psychologicznych. Około 32 tygodnia ciąży poznaje zespół specjalistów: ginekologa, anestezjologa, położną, pediatrę neonatologa i pielęgniarkę noworodkową, którzy towarzyszą jej w trakcie porodu, jak i bezpośrednio po nim.

Sala porodowa w standardzie premium wyposażona jest w nowoczesne łóżko, piłki, worki, drabinki, koło porodowe, zydel umożliwiający poród w pozycji wertykalnej, wannę umożliwiającą przyjmowanie porodów do wody - wszystko, co pozwala kobiecie rodzić w najwygodniejszej pozycji. Metod łagodzenia bólu jest wiele, począwszy od znieczulenia zewnątrzoponowego, poprzez elektrostymulację, żel ginekologiczny, masaż, skończywszy na muzykoterapii i aromaterapii.

Sale poporodowe to zazwyczaj komfortowe pokoje jednoosobowe lub apartamenty rodzinne z łazienką zapewniające całodobowy pobyt partnera lub innej osoby towarzyszącej. Najbliżsi nowo narodzonych wznoszą toast szampanem, niemowlakom wykonuje się sesję fotograficzną, a mama otrzymuje kwiaty. Po wyjściu z kliniki należy się jej jeszcze rehabilitacja w połogu, wizyty kontrolne u ginekologa, neonatologa i domowe wizyty położnej. Korzystać też może z całodobowej poradni laktacyjnej.

Prywatną klinikę medyczną z oddziałem położniczym znajdziemy niemal w każdym większym mieście w Polsce. W Trójmieście jednak takiej nie ma. Wysoki standard usług położniczych oferował kiedyś w Gdańsku oddział prowadzony przez doktora Sławomira Birkholza przy Swissmedzie, ale umowa wynajmu obiektu nie została przez centrum zdrowia przedłożona i oddział zamknięto. Niedługo potem niszę przejęła gdyńska Clinica Medica, jednak zaledwie na kilka miesięcy.

- Przyjmowaliśmy około 20-25 porodów miesięcznie. To niestety za mało w stosunku do kosztów generowanych przez oddział - przypomnijmy - ratunkowy, działający siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Wymaga stałej gotowości ginekologa, anestezjologa, neonatologa, położnych, pielęgniarek i personelu technicznego. Jest wyjątkowo drogi w utrzymaniu - powiedział nam Krzysztof Kaczor, menadżer operacyjny kliniki.
  • Poliklinika Arciszewscy - drugi prywatny szpital położniczy w Białymstoku, położony w odrestaurowanej kamienicy w centrum miasta.
  • Apartament rodzinny o podwyższonym standardzie w Poliklinice w Białymstoku
  • Apartament rodzinny o podwyższonym standardzie w Poliklinice w Białymstoku.
  • Jednoosobowy pokój poporodowy w Poliklinice w Białymstoku
  • Sala porodowa z wanną do porodów w wodzie w Poliklinice w Białymstoku
  • Kabina prysznicowa na sali porodowej z hydromasażem i chromoterapią - relaksująca i uspokajająca w Poliklinice w Białymstoku
  • Oddział Położniczy Szpitala Salve - jednoosobowa sala poporodowa
  • Oddział Położniczy Szpitala Salve - sala porodowa
  • Sala porodowa w szczecińskim, prywatnym Centrum Narodzin Mamma
  • Szczecińskie, prywatne Centrum Narodzin Mamma
  • Szczecińskie, prywatne Centrum Narodzin Mamma
  • Pokój poporodowy w szczecińskim, prywatnym Centrum Narodzin Mamma
Czym zatem mogą ratować się kobiety rodzące w Trójmieście? Z jakich usług położniczych i okołoporodowych o podwyższonym standardzie korzystać?

- Korzystać mogą z prywatnych szkół rodzenia, zajęć prowadzonych w trybie indywidualnym, przygotowujących do porodu w szpitalu lub w domu. Nie ma jeszcze u nas popularnych w Warszawie domów narodzin - placówek stwarzających warunki zbliżone do tych domowych, jednak pod opieką całego zespołu specjalistów. Po narodzinach dziecka mamy mogą korzystać z opieki wynajętej prywatnie położnej lub douli, która czasem towarzyszy przy porodzie, pomaga przyszłej mamie, jednak nie ingeruje w procedury medyczne - powiedziała nam Anna Bartkowska ze szkoły rodzenia Super Mama.
- Ponadto kobiety często na własną rękę przygotowują się w zakresie niefarmakologicznych metod niwelowania bólu. W Trójmieście można wypożyczyć urządzenie TENS - to elektrody, które przykleja się kobiecie rodzącej w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Polecają go z doświadczenia wszystkie moje pacjentki - zamyka bramkę bólową i nie dopuszcza do mózgu informacji wysyłanych przez nerwy sromowe i unerwiające macicę. Najlepiej wyposażyć się w nie na kilka tygodni przed porodem, przetestować i przyzwyczaić się do niego - Anna Bulczak ze szkoły rodzenia Zaufaj Położnej.
- Dla zabezpieczenia i ułatwienia porodu pacjentki fundują sobie też żele położnicze - m.in. nawilżają i uelastyczniają drogi rodne kobiety. Ich koszt to 150-400 zł. W szpitalach nie są jednak dostępne - powiedziała nam Estera ChejdaNowoczesnej Szkoły Rodzenia Bociek.
W Trójmieście tak jak i w całej Polsce, skorzystać można także z usługi kosztownej (cena ok 2 tys. zł), acz ważnej, bo zabezpieczającej przyszłość dziecka, a mianowicie pobrać krew pępowinową. Komórki macierzyste w niej zawarte mają wyjątkowe zdolności do przekształcania się w komórki wyspecjalizowane - to one w przyszłości mogą pomóc w leczeniu ciężkich chorób hematologicznych i onkologicznych dziecka. W Polsce istnieją trzy placówki bankujące krew pępowinową: Novum, PBKM i Progenis, z których każda zaopatruje zainteresowanych w zestaw do jej pobrania. W szpitalu wręczany jest położnej, a ta finalizuje procedurę.

Anna Bulczak zauważa także, że warunki w trójmiejskich szpitalach z roku na rok zmieniają się na lepsze.

- Kliniczna ma piłki, klęczniki i całą dobę oferuje znieczulenie. Skorzystać tu można z pokoi poporodowych po podwyższonym standardzie - jedno lub dwu-osobowych z łazienką, które ufundowała Fundacja Bocianie Gniazdo. W Wejherowie mamę odwiedzać można cały czas, w szpitalu są też dodatkowe pokoje, w których spać mogą ojcowie. Redłowo z kolei wyposażone jest w wannę na pierwszą fazę porodu - wymienia.
To niestety wciąż niewiele w stosunku do tego, co oferują inne miasta, w szczególności zaś szpitale, domy narodzin i prywatne kliniki medyczne w Warszawie. Dlatego przyszłe mamy z Trójmiasta chcące rodzić komfortowo muszą zerkać niestety poza jego granice.

Gdybym miała rodzić ponownie obawiam się, że szukałabym prywatnego szpitala poza Trójmiastem
- Na poród w prywatnej klinice zdecydowałam się, ponieważ nie chciałam być potraktowana nieprzyjemnie i obcesowo - powiedziała nam pani Izabela, była pacjentka gdyńskiej Clinica Medica. - Zależało mi na indywidualnym podejściu. Możliwość słuchania własnej muzyki, poród w najwygodniejszej dla mnie pozycji, znieczulenie dostępne w każdym momencie, nieograniczona obecność męża, możliwość przyjmowania bliskich, pokój jednoosobowy z łazienką, jasny komunikat o etapach porodu, brak podejmowania działań bez mojej wiedzy czy zgody, w końcu uśmiech i życzliwość osób nas obsługujących podczas całego pobytu w klinice - to były znaczące dla mnie rzeczy. Gdybym miała rodzić ponownie, a nie byłoby w Trójmieście prywatnej placówki, obawiam się, że szukałabym szpitala poza Trójmiastem.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (182) 7 zablokowanych

  • w razie powikłań wzywaja pogotowie a ofiara kliniki ląduje w państwowym szpitalu.

    to jest taka sama zasada jak przy haśle: "Zyski nasze, straty (społeczne, czyli niczyje...) wasze".

    • 22 5

  • Redłowo (1)

    W Redłowie jest wanna.ale nie mozna bylo z niej skorzystac...

    • 17 0

    • W redlowie położne to stare zgorzkniałe klempy!

      • 1 0

  • To tylko pseudo kliniki sa tak jak pisali inni

    w razie najmniejszych problemów wysyłają karetką do najbliższego szpitala.
    Żądnej prywatnej kliniki nie stac na utrzymaniu specjalistów 24 na dobe.

    • 11 8

  • Ale jak wydaje sie na wesele po kilkanascie albo i więcej tysiecy zaprasza wszystkie c*otki i znajomych bo wypada i trzeba sie pokazaç i"zastaw się a postaw sie " na FB to nikt nikomu snobizmu nie wyżyguje, a tu nagle oburzenie ze zaplacilam za poród .... Niech kazdy wydaje poeniądze na co chce !

    • 73 3

  • (3)

    W Redlowie niestety warunki slabe, ta wanna to jest tylko 1 i jak akurat ten pokoj jest zajety to inna mama rodzaca i tak z niej nie skorzysta. Zyczliwosc pan (wiekszosci) na oddziale poporodowym tez pozostawia wiele do zyczenia,, znieczulica, nie che im sie pomagac mlodym matkom , ktore maja problemy z karmieniem maluszkow. A tzw poradnia laktacyjna jest w zasadzie "wirtualna" . Dla nich to juz jest rutyna, kolejna przyszla rodzic..

    • 25 4

    • Nawet jak jest wolna sala porodowa z wanną to nie można z niej skorzystać...

      • 2 0

    • Zgadzam się w 100 %

      Parę lat temu karmiły maluszki z kieliszka,a jak jednemu się ulało i mama zwróciła na to uwagę to była obraza majestatu i stwierdzenie, że w takim razie to nie nie będą dokarmiać, o! Więc niech dziecko ryczy, matka się stresuje, w nocy laktacyjnej nie ma, w dzień z resztą też cud był by ją złapać...

      • 6 1

    • W klinicznym tak samo zle

      w nocy słyszałam komentarz położnych. jedna z nich z wyrzutem powiedziała w nocy. " no one sie chyba wszystkie zmówiły że przyszły rodzic dzisiaj" słychać było że wolałaby sobie posiedzieć przy kawce na nocnej zmianie niż zajmować się rodzącymi.
      W stosunku do mnie też był opryskliwe i oczywiście o informowaniu o stanie zdrowia dziecka można zapomnieć. Przez 7 godzin porodu żadna pary z ust nie puściła że jest coś nie tak, tylko coś kombinowały a w ostatniej chwili na biegu mnie na cesarkę wiozły. Na pytania też nie odpowiadały zgodnie z prawdą. Dopiero jak się groźnie zrobiło to sie wygadały że od początku dziecko było w pępowinę zawinięte a one myślały że się jakoś urodzi.

      Niedouczone albo po prostu złe kobiety. Tylko tak je mogę nazwać. Jeśli im przeszkadza że przyszła kobieta rodzić to najwyższy czas zmienić pracę.

      • 2 0

  • Balabym się mimo wszystko

    Rodzilam w Wojewódzkim i naprawdę standardy w tej chwili są wysokie jeśli chodzi o opiekę personelu oraz warunki lokalowe, muzyka czy inne dodatki w czasie porodu to taki kwiatek do kożucha, człowiek raczej skupia się na swoim ciele i myśli tylko żeby dzidziul zdrowy się urodził i nie było komplikacji. Mając na uwadze ze w razie problemów zaplecze sprzętowo-personalne zapewni bezpieczenstwo matce i dziecku to jak dla mnie najważniejszy aspekt podnoszący komfort. W końcu poród nie trwa w nieskończoność, da się to przeżyć w państwowym a czy na podłodze było linoleum czy mozaika Art deco to już się nie pamieta:)

    • 25 8

  • (1)

    Gdybym mogla rodzic w prywatnej klinice to bym z tego skorzystała. I nie chodzi tu o wystrój pokoju, wielki telewizor . Tylko o życzliwość personelu i jego gotowość do pomocy tobie i przy dziecku. O jasne przekazywanie informacji i szacunek do pacjenta. Tak drogo to kosztuje, niestety, ale przynajmniej masz komfortowe warunki i nie jesteś traktowana jak kawałek mięsa, kolejna do rodzenia.

    • 60 3

    • Czyż to nie przykre ze za przychylność i życzliwiść w służbie zdrowia trzeba słono płacić?

      • 24 0

  • brak alternatywy (11)

    Dla mnie dramatem jest brak alternatywy i konieczność korzystania z usług państwowych szpitali. Ja rodziłam w listopadzie 2014 w Swiss Med i aż ciarki mnie przeszły jak się dowiedziałam, że oddział został w styczniu 2015 zamknięty.
    Na dalszy plan zeszło planowanie kolejnej ciąży właśnie z uwagi na fakt, że skazana byłabym na poród w szpitalu w którym nie akceptuję choćby braku możliwości obecności partnera przy mnie i dziecku już po porodzie.

    • 54 15

    • (3)

      nie wiem jak w Gdańsku ale w Gdyni ojciec może być przy porodzie cały czas i po porodzie tez może też zostać jeszcze trochę z tobą i maluszkiem na sali

      • 6 0

      • (2)

        a kolejne 3 doby gdzie trzeba z maluchem jeździć do sali odwiedzin bo ojciec dziecka nie może wejść na oddział? to dla mnie jest pogwałcenie nadrzędnych przepisów w których mowa, że osoba hospitalizowana ma prawo wskazać osobę która może sprawować opiekę na oddziale nad Tobą.

        • 12 6

        • (1)

          Ciekawe jak będziesz trajkotać jak Ci ktoś dzieciaka zarazi bo akurat spacerował po oddziale, albo będziesz wietrzyła krocze po porodzie, a tu Ci ciocie klocie całą ferajną wparadują do sali. No miód

          • 15 6

          • 1sze dziecko rodziłam w państwowym szpitalu w Warszawie, gdzie nie było durnych ograniczeń a odwiedzający inne mamy nie byli problemem a raczej pomocną dłonią, nikt nie reagował negatywnie jak potrzebowało się chwili intymności, po prostu na chwilę wychodzili z sali. Nie rozumiem, dlaczego ojciec dziecka nie może spędzać 1szych dób dziecka bez ograniczeń a ja nie mogę liczyć na wsparcie swojego męża bez ograniczeń.
            Przypominam, że w każdej warszawskiej porodówce nie ma takich ograniczeń jak 3miejskich i jakoś od lat funkcjonują z powodzeniem zdobywając wyróżnienia.

            • 10 4

    • zgadzam się w całej rozciągłości (5)

      również rodziłam w Swissmedzie w 2014, tyle że w czerwcu. Warto było wydac tych kilka tysięcy, i nie przesadzajmy - dla osób normalnie zarabiających nie jest to aż taki "deluxe".
      I niestety z braku alternatywy raczej nie zdecyduję się na drugi poród - po opowieściach moich koleżanek, które rodziły w państwowych szpitalach, WIEM że Swiss był dobrą decyzją.

      • 29 4

      • (2)

        Współczuję.. rezygnować z macierzyństwa bo nie ma gdzie urodzić słuchając własnej muzyki

        • 7 28

        • nie słuchałam własnej muzyki, gwoli ścisłości, bo nie o takie pierdoły (nazwijmy rzecz po imieniu) mi chodziło. Poza tym czytaj ze zrozumieniem - napisałam "raczej", bo na szczęście są prywatne placówki, szkoda tylko, że tak daleko ...

          • 18 0

        • Idiotyczny komentarz

          JA chciałabym rodzić bez bóli krzyżowych, walonej oksytocyny, bez 3 krotnej zmiany położnych gdzie ostatnia z pozycji siedzącej położyła mnie na łóżku i spowodowała tym cofanie akcji porodowej. Bez złego nacinania, bez wyciskania dziecka z brzucha. Bez braku możliwości poruszania się przez tydzień przez nacięcie i szwy. Wszystko to w Szpitalu w Redłowie. Aleee nieee, najbardziej chodzi o tę muzykę...

          • 39 0

      • Poorientuj sie (1)

        Od stycznia podobno ma dzialac prywatny szpital z oddzialem polozniczym w Sopocie. Wiec od maja mozesz zaczac sie starac :-).

        • 7 0

        • Oby to była prawda

          • 4 0

    • Rowniez rodzilam w swiss w 2014, porod jest dla mnie cudownym wspomnieniem, w duzej mierze dzieki wspanialej ekipie ktora na kazdym kroku okazywala mi wsparcie i powodowala ze czulam sie bezpiecznie- warte tych pieniedzy. Jedni wola kupic duza plazme na sciane a inni wydac na porod. Czekam ze otworza cos podobnego...

      • 3 0

  • w picz*e sie poprzewracalo (3)

    Rodzenie premium HD 8K w 3D, moze jeszcze reczna myjnia w cenie dla dla suvika dzesiki?

    • 10 74

    • Co za żałosny komentarz ... Naprawdę tak cię boli fakt, że nie stać cię/żony/partneki na poród w przyzwoitych warunkach? Używając twojego języka - żal ci picz*ę ściska?
      niech taki motłoch jak ty rodzi na korytarzach państwowych szpitali, a położne krzyczą do ciebie/twojej partnerki "zamknij mor.Dę". Za darmo;d

      • 34 3

    • suv? to dobre dla januszowych grażynek

      Mamuśki premium dowożą się na porodówkę Erką-Maybachem .

      • 2 4

    • Idź z kumplami na browara na plaże, bo taniej

      a potem zapodaj swojej Ążelinie, bo lubi i przecież nigdy nie oponuje.

      • 5 0

  • (1)

    To może na Zaspę? Szpital rekordzista jeśli chodzi o ilość zwichnięć bioder przy odbieraniu porodów. Za to lekarz położnik prowadzi prywatną praktykę pediatryczna w tym zakresie, ale to na bank przypadek....

    • 33 6

    • położnik z praktyką pediatryczną? Za dużo tv się naoglądałeś

      • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Chrzest jachtu Conrad 144S

uroczystość oficjalna

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska 68 Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja