• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gault&Millau ocenia restauracje w Trójmieście

Aleksandra Sobocińska
3 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Sztuczka została oceniona najwyżej. Na zdjęciu: łoś z zapiekanym ziemniakiem autorstwa Rafała Wałęsy, szefa kuchni w Sztuczce. Sztuczka została oceniona najwyżej. Na zdjęciu: łoś z zapiekanym ziemniakiem autorstwa Rafała Wałęsy, szefa kuchni w Sztuczce.

Międzynarodowy przewodnik kulinarny Gault&Millau wydał polską edycję. Wśród ocenionych restauracji nie zabrakło tych trójmiejskich, a najwyższe noty uzyskało warszawskie Atelier Amaro.



W przewodniku opublikowano oceny aż siedemnastu trójmiejskich restauracji, które zostały anonimowo odwiedzone przez kilku przeszkolonych inspektorów (w Polsce jest ich dziesięciu). Zarówno szefowi kuchni, jak i samej restauracji, przyznano punkty, które są przeliczane na czapki kucharskie. W przewodniku znajdują się te restauracje, które dostały przynajmniej 10 punktów (z 20 możliwych).

Laureaci podczas gali. Laureaci podczas gali.
Przeliczenie punktów na czapki kucharskie:
11-12 punktów - 1 czapka
13-14 punktów - 2 czapki
15-16 punktów - 3 czapki
17-18 punktów - 4 czapki
19-20 punktów - 5 czapek

W przeciwieństwie do kryteriów oceny Michelin, w Gault&Millau [fonetycznie: go e mijo] priorytetowo oceniane są dania oraz produkty, z jakich zostały przygotowane.

- Wydawcy przewodnika zależy na tym, aby promować te restauracje, które wyjątkowo dbają o produkt. Wystrój i obsługa są drugorzędne, dzięki czemu te restauracje, które nie istnieją w Michelin, mogą zostać docenionymi. Każdy szef kuchni wie, że produkt i jedzenie są najważniejsze, a kolejne składowe są w dalszym planie - skomentowała Ewa Malika Juchnowicz, właścicielka restauracji Malika.

Najlepiej ocenioną polską restauracją jest Atelier Amaro, która uzyskała wynik 17 punktów i cztery czapki (jako jedyna). Trzy czapki przyznano trzem restauracjom, dwie - 53, a jedną - 11.

- Naszym celem jest śledzenie karier szefów kuchni, promowanie najlepszych i przyczynianie się do podnoszenia poziomu całego środowiska kulinarnego - czytamy w przewodniku słowa Justyny Adamczyk, redaktor naczelnej wydania. - W ciągu kilku miesięcy odwiedziliśmy ponad sześćset restauracji, wiele z nich kilkakrotnie, najlepsze zaś sprawdzali z nami bardzo doświadczeni inspektorzy francuscy i belgijscy.

W publikacji zawarto sześć regionów, w których opisano wybrane restauracje. Trójmiejskie zawarto w rozdziale Pomorze/Kujawy. Najwyższe noty i 2 czapki przyznano restauracji Mercato (Hotel Hilton, Gdańsk, szef kuchni: Adam Woźniak) oraz Sztuczce (Gdynia, szef kuchni: Rafał Wałęsa).

Pełna lista trójmiejskich restauracji:

Gdańsk:

Fellini - 11.5 pkt i 1 czapka
Kubicki - 11.5 pkt i 1 czapka
Mercato - 14 pkt i 2 czapki
Metamorfoza - 12.5 i 1 czapka
Fishmart - 11 pkt i 1 czapka

Gdynia:

Good morning Wietnam - 10,5 pkt, bez czapki
Malika - 11 pkt i 1 czapka
Moon - 10,5 pkt, bez czapki
Sztuczka - 14,5 pkt i 2 czapki
Tłusta Kaczka - 11,5 pkt i 1 czapka

Sopot:

Bocian Morski - 11.5 pkt i 1 czapka
Bulaj - 10 pkt, bez czapki
Grono di Ruccola - 11.5 pkt i 1 czapka
Petit Paris - 11 i 1 czapka
Tesoro - 10.5, bez czapki
Thai-Thai - 12 pkt i 1 czapka
Whitehouse - 11 pkt i 1 czapka

- Jestem bardzo zadowolony z wyniku, jest niezwykle motywujący. Za rok chcę wypaść jeszcze lepiej i już teraz mogę obiecać, że tym samym jedzenie w Sztuczce będzie jeszcze lepsze - skomentował Rafał Wałęsa, szef kuchni w Sztuczce. - Ogólnymi wynikami nie jestem zaskoczony, zdziwił mnie jedynie brak La Cuciny w zestawieniu. Aczkolwiek to pierwsze wydanie, więc przy kolejnych inspektorzy będą docierać do kolejnych miejsc - dodał.

Sztuczkę uznano za najlepszą restaurację w Trójmieście (i ex aequo piątą w Polsce), a na miejscu drugim uplasowało się Mercato. Według przewodnika, restauracja znajduje się w najlepszej trójce w całym województwie pomorskim i w gronie najlepszych 19 restauracji w Polsce.

Szefowie kuchni nie mieli pojęcia, kiedy i przez kogo ich restauracje zostaną odwiedzone i poddane ocenie. Chociaż zarówno Rafał, jak i Malika przyznali, że od tegorocznej wiosny, kiedy było już wiadomo, że powstanie polska edycja przewodnika, mieli w świadomości, że inspektor może ich odwiedzić, ale nie mieli pewności, czy faktycznie tak się stanie, a jeśli tak - to kiedy.

- To dla nas ogromne wyróżnienie. Będziemy sukcesywnie się starali, aby goście byli zadowoleni. Chcemy być jeszcze lepsi i dostać więcej punktów w przyszłorocznym wydaniu - powiedziała Ewa Malika Juchnowicz. - Zastanawialiśmy się, co dokładnie podlega ocenie i czy tak naprawdę taka restauracja, jak moja jest w stanie otrzymać więcej czapek, bo przecież pewnych kryteriów nie można przeskoczyć. Jednakże to jest bardzo motywujące i zachęca do większego wysiłku i ciągłego rozwoju - dodała.

Poza punktami i czapkami, wyłoniono również zwycięzców pięciu kategorii konkursowych.
Wyniki prezentujemy poniżej:

Szef Roku 2015 - Wojciech Modest Amaro
Szef Jutra 2015 - Andrea Camastara (Senses, Warszawa)
Młody Talent 2015 - Witek Iwański (Aruana, Serock)
Kobieta Szef 2015 - Agata Wojda (Opasły Tom, Warszawa)
Szef Kuchni Tradycyjnej 2015 - Bartosz Budnik (Romantyczna, Wzgórza Dylewskie)

Z grona trójmiejskich szefów kuchni, nominację otrzymały aż trzy osoby - Ewa Malika Szyc Juchnowicz (Kobieta Szef), Rafał Wałęsa (Szef Jutra) oraz Adam Woźniak (Szef Jutra).

Przykładowe restauracje z okolic Trójmiasta, które opisano w przewodniku, to: 1906 Gourmet Restaurant oraz Luneta & Lorneta Bistro Club (Pałac Ciekocinko), Karczma Stara Wozownia (Lublewo), Inspiracja (Przyjaźń), Papaj (Jastrzębia Góra), Beka (Puck).

Restauracje, którym przyznano dwie lub trzy czapki, były dodatkowo odwiedzane przez zagranicznych inspektorów. Co ciekawe, inspektor nie może ocenić restauracji, w której miał okazję być kiedykolwiek, ani też znajdującej się w rejonie, w którym mieszka. Ocena musi być jak najbardziej niezależna i tej kwestii wydawcy przewodnika przestrzegają restrykcyjnie.

W ostatnią niedzielę w Warszawie odbyła się uroczysta gala, na którą zaproszono laureatów, szefów kuchni i gości związanych z branżą kulinarną. Serwowane dana przygotowali sami laureaci. Z polskiego wydania Gault&Millau, obecna była redaktor naczelna, Justyna Adamczyk. Jak sama podkreślała, zachęca restauratorów do zgłaszania się do kolejnego wydania przewodnika.

W przewodniku znajduje się 246 restauracji, 93 hotele, 40 sklepów i 80 produktów. Przewodnik Gault&Millau jest dostępny w Empiku i kosztuje 59 zł. Polska jest dziesiątym krajem, w którym ukazało się wydanie (pozostałe to m.in. Francja, Austria, Szwajcaria, Niemcy, Holandia, Australia, Węgry).

Gault&Millau założyło dwóch krytyków kulinarnych, Henry Gault i Christian Millau, 50 lat temu. Duet wykreował nowy kulinarny termin nouvelle cuisine (fr. nowa kuchnia), w związku z którym promowali dania delikatne, lekkie i estetycznie zaprezentowane na talerzu.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (100) 6 zablokowanych

  • to jakas zenada....

    Malika? ta restauracja to jakas MASAKRA.... ten ranking nie wyglada na wiarygodny....

    • 22 2

  • (2)

    Moja Sylwia gotuje najlepiej, o!

    • 11 3

    • wiem nie raz próbowałem.. (1)

      szczególnie śniadanie do łóżka...

      • 11 1

      • :)

        Chłopcy, serdecznie dziękuję za ten komplement ;)

        • 4 0

  • Kochana Pani Maliko

    Wiem że stara się Pani i wkłada dużo serca w to co Pani gotuje. Nie chce pisać nic przykrego, ale...
    Polecam porównać np. TABULLEH u Pani i w restauracji libańskiej LE CEDRE z Warszawy. Dzień do nocy. Podobnie inne dania od HUMUSu począwszy.
    Inny wymiar smaku - naprawdę warto porównać. Może coś Pani wtedy u siebie udoskonali ? Życzę najepszego

    • 16 0

  • Woźniak.... (2)

    gotować nie umie, wszystko zawdzięcza swoim pracownikom.

    • 13 4

    • cała prawda (1)

      widzę że cała prawda o woźniaku wychodzi w końcu najaw i bardzo dobrze bo szef kuchni który się lansuje a nie umie gotować i nie gotuje to poraszka!

      • 7 4

      • ?

        No proszę chyba Pan Adam Woźniak zwolnił kogoś z pracy....szczerze Panu współczuje ale takie sytuacje to rzecz naturalna i będą się zawsze zdarzały .

        Pozdrawiam,
        stały klient

        • 5 6

  • Gratulacje.

    Dla wszystkich wyróżnionych.Trudno mi jednak powiązać fakt,że "priorytetowo oceniane są dania oraz produkty, z jakich zostały przygotowane"z niektórymi miejscami wymienionymi w artykule.

    • 4 0

  • Sztuczka to jeden z niewielu lokali, który podaje lepsze jedzenie niż ja w domu.

    • 9 12

  • Sztuczka

    Gratulacje dla pana Wałęsy i zespołu. Niezwykle cieszy, że są takie miejsca w Trójmieście. Życzę dalszych sukcesów i co najmniej utrzymania obecnego poziomu.

    W mojej ocenie, spośród wyróżnionych szczególnie godnym polecenia jest też gdański Fellini.

    • 9 8

  • Najlepiej wypada polska kuchnia (2)

    Jako przyjezdny i jednoczesnie tubylec zdecydowanie preferuje w Trójmieście i Polsce kuchnie polska. W Sopocie bez pudla sa Irena i Zagroda. Dosyć dobry jest tez Bulaj. Zdecydowanie natomiast omijam wszystkie restauracje włoskie, francuskie i inne podobne. Na ogol jest to dość nieudolne naśladownictwo, a ceny podwójne. Typowym takim przykładem jest Tesoro w Sopocie.
    Mieszkam w Sztokholmie, gdzie mam tzw. restauracji etnicznych w bród. Poza tym, dużo jeżdżę po Europie i świecie i lubię próbować potrawy lokalnej kuchni. Lubie kuchnię hiszpańską i włoską, a poza Europa, chińska, tajlandzka, indyjska - ale najlepiej w tych krajach. Podobnie w Polsce, zdecydowanie preferuje tradycyjna kuchnie polską. Dobrze by było by zagraniczni eksperci sie z nią bliżej zapoznali by ich ocena mogla byc miarodajna.

    • 12 4

    • to prawda tylko w Sztokholmie

      zjesz za cenę taka jak w Gdyni np. Jagnięcina z kluseczkami.

      • 2 0

    • Faktycznie wszędzie mówi sie o kuchni fiki-miki słabo docenia sie kuchnie polską , która z tych wymienionych w rankingu ma coś wspólnego z kuchnia polską......żadna.szkoda

      • 5 0

  • Malika

    Jak będę przechodzić obok Maliki to nakleję "Karnego Ku... za Ch... Parkowanie" 11 listopada !

    • 18 0

  • kuchnia polska (4)

    tak naprawdę nie ma w trójmieście restauracji godnych polecenia a już z kuchnią polską to nie ma w ogóle ! a szkoda bo kuchnię mamy dobrą , często mam kłopot z zaproszeniem moich gości z zagranicy do restauracji polskiej ! bo gdzie one są ! no gdzie ?! te trójmiejskie "restauracje" to raczej pożal się ..... namiastki różnych kuchni ! istne poplątanie z pomieszaniem ! kiedyś byłam z gośćmi z włoch we "włoskiej" restauracji to oni stwierdzili że ta restauracja jest tylko z nazwy włoska ! restauratorzy uratujcie polską kuchnię przed zapomnieniem ! poza tym kucharz to artysta ! jeżeli ktoś pracuje bo musi to szkoda tej fatygi ! jeżeli nie wie co chciałby robić to może musi dłużej szukać swojej drogi zawodowej ! gastronomia to pasja tak jak wiele innych zawodów a tej brakuje na trójmiejskiej ziemi !

    • 14 4

    • Jadam w Karczma Polska Zagroda Sopot.....polecam. Dobra kuchnia Polska.

      • 2 0

    • Może to nie ścisłe Trójmiasto, ale wystarczy zjechać z obwodnicy w Kowalach w kierunku Kościerzyny i jest w Lublewie tradycyjna kuchnia polska! Zapraszamy do Karczmy "Stara Wozownia", chętnie poddamy się Waszej ocenie - inspektorzy Gault&Millau byli bardzo zadowoleni :-)

      • 2 1

    • Może nie wiesz, dokąd pójść?

      Proponuję odwiedzić Mestwina. Co do treści artykułu-ja zaliczyłem wpadkę zapraszając znajomego do Kubickiego-po kultowej gdańskiej restauracji nie został już ślad a inspektorzy zapewne nie skusili się na golonkę-to jest prawdziwa porażka w tej knajpie, która niegdyś słynęła z tego właśnie dania!

      • 2 0

    • idź do Pod Łososiem, do Gdańskiej, Villi Uphagena, Tawerny, Metamorfozy, Hotelu Gdańsk...one serwują kuchnie polską

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane